Снимка: „Антикорупционен фонд“
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз".
Разследването беше публикувано вчера, а видеото, озаглавено „Газ, роднина, милиционер“, повдига съмнения за клиентелистки модел в „Булгартрансгаз“. То внася допълнителна яснота за възможните причини зад проваленото разширение на газохранилището „Чирен“, което е обект на текущо разследване от Европейската прокуратура.
33-ма са служителите на "Булгартрансгаз", свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи, а в разследването на АКФ е представена връзката между служителите, както и по каква линия са свързани те. "Много са хората и са най-различни връзките между тях... Например един от тях е служител на "Булгартрансгаз", а друг работи в контролен орган, който е ангажиран да регулира дейността на "Булгартрансгаз". Тук говорим за една палитра от връзки, която води до палитра от зависимости - потенциални, минали и настоящи. Такива отношения крият риск в определен момент тези служители, призвани да служат на обществения интерес, да служат на частните интереси", коментира в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна Лора Георгиева от Антикорупционния фонд.
Тя даде за пример доскорошния изпълнителен директор и сегашен служебен министър на енергетиката Владимир Малинов, чиято съпруга е член на Комисията за защита на конкуренцията от 2016 г. насам. Изпълнителният директор на „Главболгарстрой“ Мая Пенчева, подписала договорите за разширението на "Чирен" пък е съпруга на Пламен Пенчев, главен специалист „Управление на капацитети“ в "Булгартрансгаз", допълват в разследването си от АКФ.
Роднините на ключови служители във важни държавни контролни органи са също добре позиционирани в „Булгартрансгаз“, допълни Лора Георгиева. Албена Белчева, специалист „Бизнес развитие“ в „Булгартрансгаз“, е дъщеря на доскорошния служебен заместник-министър на финансите Стефан Белчев, който е и бивш директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Именно АДФИ през юни 2024 удобно не откри нарушения в обществената поръчка за "Чирен", въпреки множеството данни за нарушения, описани от тогавашния вътрешен одитор на „Булгартрансгаз“ Велко Пеев, припомнят от АКФ.
Въпросът с разширението на "Чирен" заинтересува Европейската прокуратура. Причината - част от финансирането по този проект е европейско, поясни Лора Георгиева. Именно Европейската прокуратура е институцията, която има компетенциите да направи проверка заради вложените евросредства, допълни Георгиева. Разширението на "Чирен" е от огромно значение за енергийната независимост на България, посочи тя.
Наличие на роднински връзки са открити и в други институции - Агенцията за държавна финансова инспекция и Държавната агенция за национална сигурност, добави Лора Георгиева.
Реакция от замесените лица към момента няма. Единствените, дали коментар по темата, са "Главболгарстрой", които са посочили, че всички техни служители са професионалисти, съобщи Георгиева. Тя определи изнесените от АКФ факти като притеснителни.
Ключово предприятие за гарантиране сигурността на снабдяването и енергийната независимост на страната ни се оказва със служители, които са политически зависими и зависими в роднинска линия. Видимо е, че тези интереси не са в съответствие с българските такива, категорична е Лора Георгиева.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Затварят за движение участък от ул. „Прилеп“ във Варна
Дата: 08/01, 18:01
Шофьор катастрофира зрелищно след опит за бягство от полицията
Дата: 08/01, 17:54
Разследват подозрителен автомобил в Лондон
Дата: 08/01, 17:42
Абсолютен температурен рекорд в 135-хиляден български град
Дата: 08/01, 17:34