Пиксабей
За пета поредна година се планира сериозен ръст в разходите за пенсии, в резултат на което само за 5 години те се увеличават 2,3 пъти.
Да се обърне сериозно внимание на динамичният ръст на разходите за социално осигуряване, който изпреварва обичайния ръст на доходите на осигурените лица и води до задъхване на социално-осигурителната система. Затова Фискалният съвет препоръчва да се преосмисли начинът на провеждане на политиката за повишаване на пенсиите.
От една страна тя не следва да застрашава дългосрочната устойчивост на публичните финанси. От друга страна, необходимо е да се намери по-справедлив начин за актуализиране на пенсионните доходи съобразно индивидуалния принос на лицата към осигурителната система. Това се казва в становище на Фискалния съвет по Проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., изготвен от Националния осигурителен институт (НОИ), цитира Парите ни.
Съветът подкрепя повишаването на доходите на пенсионерите, но счита, че настоящата динамика обуславя значителни рискове пред устойчивостта на публичните финанси. По тази причина е необходимо преосмисляне на стратегията и предприемане на подходящи мерки за финансиране на увеличените пенсии.
През последните няколко години увеличаването на средния размер на пенсията се постига предимно с ускоряващо индексиране на най-ниските пенсии, което разрушава доверието в пенсионно-осигурителната система, посочват от съвета. Според експертите му начинът на провеждане на политиката доведе до сближаване на размера на пенсионния доход на хора с различен индивидуален принос към социално-осигурителната система. Поради ускорените темпове на нарастване на средния осигурителен доход се получава и значително разминаване между пенсиите на пенсиониралите се в кратък интервал от време.
Фискалният съвет подкрепя политиката по увеличаване на доходите на пенсионерите, но счита, че това трябва да стане по справедлив и финансово-устойчив начин чрез необходимите реформи на пенсионно-осигурителния модел, се казва в становището.
Данните в него сочат, че Фонд „Пенсии“ представлява 80% от консолидираните разходи на ДОО. Традиционно балансът по този фонд е отрицателен, но през 2025 г. се очаква разликата между разходите и приходите по този фонд да достигне 10,6 млрд. лв., което означава, че 48% от разходите за пенсии не са покрити с осигурителни приходи.
Номиналното увеличение в средния размер на пенсиите се забавя, но остава високо – 10,5%. През 2025 г. се планира увеличение на средния размер на пенсията за един пенсионер до 975,64 лв. Като се вземе предвид очакваната инфлация реалният ръст на пенсионния доход възлиза на 7,9%.
Покритието на пенсиите с осигурителни вноски, измерено чрез съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход остава високо. През 2020 г. средният размер на пенсията се явява 40% от средноосигурителния доход, а през 2025 г. – 53,4%. Този темп на нарастване е изключително ускорен предвид краткия времеви период, в който е реализиран чрез различните мерки. Все пак следва да се отбележи, че тази тенденция е реализирана основно през предходните години, а през 2024 г. и 2025 г. се задържа около 53-54%.
Номиналният размер на планираните разходи за пенсии за 2025 г. е 24 114,8 млн. лв. спрямо 21 607 млн. лв. в бюджета за 2024г. Най- голямо увеличение се планира именно при тях. Те нарастват с 2 510,8 млн. лв., което е ръст от 11,6%.
За пета поредна година се планира сериозен ръст в разходите за пенсии, в резултат на което само за 5 години те се увеличават 2,3 пъти.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Един от оцелелите машинисти: Ако не бяхме напуснали локомотива, може би щяхме да загинем
Дата: 23/01, 22:02
Изненада на пазара за дизеловите коли втора ръка
Дата: 23/01, 22:00
Работник е пострадал при злополука в столичния завод за отпадъци
Дата: 23/01, 21:46
Посрещат първите експулсирани от САЩ мексиканци в приемни центрове
Дата: 23/01, 21:32