Снимка Pixabay
Синдикатът "Образование" настоява да се въведе оценка за дисциплина на учениците, като това може да стане чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Това каза председателят на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров, предаде България он ер.
За пореден път от синдикалната организация настояват да има оценка за дисциплина на учениците. "За да стане това, трябва да се промени ЗПУО, защото министърът на образованието и науката, който и да е той, няма да посмее да направи това чрез наредба", обясни д-р Юлиян Петров.
По думите му оценката за дисциплина на учениците е много важна, а и това е мярка, която със сигурност ще има обществена значимост и обществена реакция.
Мярка, която ще има обществена значимост
"Много от родителите и тези, с които имаме дефицит в отношенията, не приемат, че има проблем във възпитанието на техните деца и в комуникацията с учителите, и за да приемат това, трябва да е част от закона, за да може да се случи", коментира председателят на учителския синдикат.
Юлиян Петров отбеляза, че колкото и да се променят учебните програми, и да се въвежда изкуственият интелект в образованието, ако ситуацията в класовете и в учебните часове не се нормализира, и няма превенция на лошите прояви на учениците, нещата няма да се променят.
"Има класове и ученици, които са чудесно възпитани, но в момента не се оценява тяхното добро възпитание", допълни председателят на Синдиката "Образование".
Според Юлиян Петров от 5 до 12 клас тя трябва да е задължителна
На въпрос за всички ли класове трябва да се въведе оценката за дисциплина на учениците, председателят на Синдиката "Образование" каза, че от първи до четвърти клас трябва да се преосмисли това, че един ученик, който има образователни дефицити и без оценки, и без хипотетична оценка за възпитание, преминава до пети клас. "И още в първи клас трябва да има бариера за учениците с образователни дефицити и да не преминават. Образователните дефицити ще включват не само оценката за обучение, но ще включат и другите два компонента, които са много важни", обясни д-р Юлиян Петров, цитиран от БТА.
Според него от пети до 12 клас задължително трябва да има такава оценка за дисциплина на учениците.
"Ако погледнем в близката и в далечната история се вижда, че такава оценка в българското училище имаше. Много преди комунистическия строй имаше оценка за поведение на учениците у нас, която беше в пет степени. И който имаше намалено поведение, в много училища не можеше да влезе, но това не беше само по времето на комунизма, а беше и преди него. Още от началото на миналия век имаше такава оценка - имам правилници от 1930 г., и там има такава оценка за поведение на учениците, която беше премахната след 1990 г. при промените у нас. Тази оценка беше в пет степени, не беше цифрова, но който беше с намалено поведение, трябваше да направи нещо, за да си поправи поведението и да не допуска повече нарушения", обясни председателят на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа".
Той добави, че в много европейски държави училищните власти имат право да налагат санкции, имат право да глобяват и да завеждат дела срещу родители, които отнемат правото на образование на своите деца, защото лошото възпитание или неспазването на правилата е насочено и към определения ученик, но и към всички останали ученици, които са потърпевши от неговото поведение.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Зам.-кметът Диан Иванов: Община Варна е ощетена умишлено от ликвидатора на дружеството, в чиито активи е „Дупката“
Дата: 14/01, 15:04
Гаф на професор Рачев за първи път от 12 години в БТВ
Дата: 14/01, 14:58
Важна информация за преминаващите границите ни
Дата: 14/01, 14:57
Как ще изглежда миграционната политика на ЕС през 2025 г.
Дата: 14/01, 14:49
21-годишна туристка падна от 150 метра по пътека Камино дел Рей
Дата: 14/01, 14:401 Коментар