снимка: МОСВ
Няма пряка опасност за българските води в Черно море според резултатите от всички наблюдения, които се извършват към момента. Това каза министърът на околната среда и водите Петър Димитров, който днес присъства на взимането на проби от морската вода край Дуранкулак.
„Замърсяването се насочва към източна посока на Керченския залив и на север към Керченски пролив има голяма вероятност за сериозно екологично замърсяване на Азовско море. Въпреки оскъдната информация, с която разполагахме, и невъзможността за наблюдение от сателитите към момента на инцидента, наблюденията сега показват, че няма заплаха за българския бряг“, каза още Петър Димитров. Той припомни, че още при получаването на информацията за катастрофата на танкерите в Керченския проток Министерството на околната среда и водите привлече българската и европейска наука, за да се направи моделиране и наблюдение на вероятното замърсяване на българските води – това е експертизата на университетите, институтите към БАН, Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и Център „Херион“ - Германия.
Министърът увери, че мониторингът, назначен от него във връзка с военните действие в Черноморския регион, продължава и добави: „Мониторингът е постоянен и регулярен, но в момента назначихме и нов във връзка с инцидента в Керченския проток. Ще наблюдаваме това замърсяване и с модели, и по сателитни изображения и ще взимаме регулярно проби“.
Днес експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда извършат проверка и пробовземане от морските води с цел проследяване на актуалното състояние след петролния разлив в Керченския проток. В пробовземането участваха още директорът на БДЧР Явор Димитров и капитан I ранг проф. Мирослав Цветков, началник на Научния сектор във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна.
„След инцидента в Керченския пролив ще извършваме извънреден мониторинг на същите показатели и на същите пунктове, в които мониторираме морските води регулярно. Проследяването към момента не показва превишение на нормите за този сезон“, обясни Явор Димитров. Показателите включват нефтопродукти, тежки метали и пестициди, както и разтворен кислород, PH, соленост, температура на водата. Пробонабиране се прави в района на Дуранкулак – в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“, както и в района на Шабла и Калиакра. Проф. д-р Мирослав Цветков съобщи, че по последни данни от сателита, който облетя района на инцидента снощи, се наблюдава нефтен разлив върху морската повърхност, но теченията така го движат, че няма никаква опасност за България.
„Разливът не се насочва към нашата изключителна икономическа зона и най-вероятно ще си остане там или докато потъне, или докато не вземат мерки да го ограничат и съберат. Още първите модели на програмата „Коперник“ показаха, че нефтеният разлив ще се насочи в благоприятна за нас посока“, подчерта проф. Цветков.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
На тази дата САЩ купуват от Мексико южната част на Аризона и Ню Мексико
Дата: 30/12, 03:00
Живот като на филм: Димитър Маринов с неразказани истории от затвора
Дата: 30/12, 01:57
Мъж от Петрич използва две коли, за да ходи на работа в Гърция
Дата: 30/12, 01:47
Хартиените паспорти ще останат в миналото, благодарение на смартфоните и лицевото разпознаване
Дата: 30/12, 01:36
Тайни рецепти за изтрезняване от Северозапада
Дата: 30/12, 01:24