Кадър ФБ
В четвъртък руският президент Владимир Путин призна, че инфлацията е проблем за Русия и че икономиката прегрява.
„Тук има някои проблеми, а именно инфлацията, известно прегряване на икономиката, и правителството и централната банка вече са натоварени със задачата да намалят темпото“, каза Путин по време на годишната си сесия за въпроси и отговори „Пряка линия“ с руски граждани в четвъртък в коментар, цитиран от Reuters, цитира Профит.бг.
Индексът на потребителските цени в Русия е достигнал 8,9% през ноември на годишна база, в сравнение с 8,5% през октомври. Повишението се дължи основно на нарастващите цени на хранителните продукти, като тази година млечните продукти поскъпват рязко.
По-слабата рубла - вследствие на санкциите на САЩ през ноември - също подхранва инфлацията, повишавайки цената на вноса в Русия. Същевременно масовото увеличаване на военните разходи води до недостиг на работна ръка, доставки и производство в други страни, което повишава цените и кара работниците да искат по-високи заплати.
„Разбира се, инфлацията е тревожен сигнал“, отбеляза Путин в по-нататъшни коментари, предадени от Интерфакс.
„Още вчера, когато се подготвях за днешното събитие, разговарях с председателя на Централната банка Елвира [Набиулина], която ми каза, че тя вече е някъде около 9,3%. Но заплатите са нараснали с 9% в реално изражение, искам да подчертая това - в реално изражение минус инфлацията - и разполагаемият доход на населението също се е повишил“, добави той.
Широко разпространено е очакването, че в петък Руската централна банка ще повиши основния си лихвен процент с 200 базисни пункта до 23% - най-високото ниво от десетилетие насам, в сравнение с 20%, наблюдавани по време на нахлуването в Украйна през 2022 г.
Путин обвини международните санкции за повишаването на цените, но също така изглежда разкритикува централната банка, коментирайки, че експертите са предположили, че за укротяване на инфлацията е можело да се използват и други инструменти, освен лихвените проценти.
„Разбира се, външните ограничения, санкциите и т.н. също оказват влияние до известна степен. Те не са от ключово значение, но все пак се отразяват по един или друг начин [в повишаването на цените], защото оскъпяват логистиката“, заяви държавният глава според коментарите, съобщени от информационна агенция ТАСС.
„Но има и субективни фактори, има и наши недостатъци“.
„Трябваше да вземем тези решения своевременно. Това е неприятно, но се надявам, че като цяло, поддържайки макроикономическите показатели, ще се справим и с цените“, каза Путин.
Той допълни, че правителството и руската централна банка имат за задача да осигурят „меко приземяване“ на икономиката, която според него като цяло се представя добре и може да постигне растеж от 3,9-4% през тази година.
Международният валутен фонд прогнозира, че през тази година Русия ще отбележи ръст от 3,6%, а през 2025 г. ще се забави до 1,3%.
Според МВФ „рязкото забавяне“ се предвижда „поради частното потребление и инвестициите на фона на намаленото напрежение на пазара на труда и по-бавния растеж на заплатите“.
В четвъртък Путин прогнозира, че икономическият растеж на Русия трябва да бъде 2-2,5% през следващата година.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Отново призоваха за новогодишни празници без фойерверки
Дата: 19/12, 17:43
Магията на Виена оживява във Варна – насладете се на изискан концерт с Johann Strauss Ensemble
Дата: 19/12, 17:40
1,5 млн. лева ще струва основният ремонт на част от пътя Долище - Варна
Дата: 19/12, 17:26
„ВиК – Варна“ търси от държавата пари за допълнително захранване на града
Дата: 19/12, 17:21
Лекар: По кабинетите е коктейл от болести, но самолечението е най-лошо
Дата: 19/12, 17:19