Кадър Нова телевизия
Глобалната несигурност и военните конфликти по света често достигат до децата чрез новините и разговорите на възрастните, още преди те да са психически готови да ги разберат. Затова ролята на родителите и учителите е особено важна – те трябва внимателно да поднасят информацията и едновременно да създават чувство за сигурност. Темата коментира психологът и координатор „Детско и младежко участие“ към Националната мрежа за децата Кристина Ненова в ефира на предаването „Социална мрежа“ по Нова нюз.
По думите ѝ, при по-малките деца е от ключово значение как се представят теми като войните и конфликтите, включително тези в Близкия изток. Начинът на поднасяне на информацията може да повлияе силно върху възприятието и емоциите на детето.
Ненова подчерта, че реакциите на децата са много различни. Някои проявяват интерес и задават въпроси, докато други изобщо не се впечатляват от подобни новини и не им обръщат внимание. „Първото и много важно нещо е да следваме темпото на самото дете – да видим дали то наистина има интерес да говори по тези теми“, обясни тя.
Според психолога най-важното е децата да имат пространство за разговор и да могат спокойно да споделят какво ги тревожи или интересува.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Саудитска Арабия предупреди Иран да се пази от "погрешни преценки"
Дата: 07/03, 09:44
Иво Христов: Радев не поставя "червени линии". Кадърни и почтени хора има и в ГЕРБ
Дата: 07/03, 09:35
Руски удар отне живота на седем души, сред тях две деца, в Харков
Дата: 07/03, 09:32
Първите щъркели долетяха в село Слънчоглед край Джебел
Дата: 07/03, 09:30
Експлозия и тътен на летището в Дубай, самолети кръжат около него
Дата: 07/03, 09:29