Украйна ще проведе президентски избори, натискът на САЩ над Зеленски е огромен


Дата: 11/02, 08:37

Кадър ютуб

Украйна е започнала да планира президентски избори заедно с референдум за евентуално мирно споразумение с Русия, след като администрацията на Тръмп е притиснала Киев да организира и двата вота до 15 май или в противен случай ще загуби предложените от САЩ гаранции за сигурност, пише британското издание „Файненшъл Таймс“, цитирано от БТА.

Този ход според украински и западни официални представители идва на фона на силен натиск върху Киев от страна на Белия дом да завърши мирните преговори между Украйна и Русия през пролетта.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви пред репортери в петък, че САЩ искат всички документи да бъдат подписани, така че най-големият конфликт в Европа след Втората световна война да приключи до юни.

„Казват, че искат да направят всичко до юни… така че войната да приключи“, заяви украинският президент и допълни, че Белият дом иска да пренасочи вниманието си към междинните избори в САЩ през ноември. „И искат ясен график“, допълни той.

Провеждането на избори би било драматичен политически завой за президент, който многократно е твърдял, че подобен вот е невъзможен, докато страната е във военно положение, милиони украинци са разселени, а около 20 процента от територията е под руска окупация, отбелязва „Файненшъл Таймс“.

Според украински и европейски официални представители, които участват в планирането, както и други лица, запознати с въпроса, Зеленски възнамерява да обяви плана за президентски избори и референдум на 24 февруари – четвъртата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия.

Канцеларията на Зеленски не отговори на молбата за коментар. Посолството на САЩ в Киев отказа коментар.

Украински и западни официални представители подчертаха, че както графикът, така и американският ултиматум едва ли ще се запазят, тъй като зависят от няколко фактора – включително дали може да се постигне напредък към мирно споразумение с руския президент Владимир Путин.

Но планът подчертава желанието на Зеленски да максимизира шансовете си за преизбиране, като същевременно увери президента на САЩ Доналд Тръмп, че Киев не протака мирно споразумение, ако такова може да бъде постигнато.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Първи кадри от хижата "Петрохан" след пожара, едната част е останала непокътната
Дата: 11/02, 12:36

Урсула фон дер Лайен: ЕС трябва да опрости регулациите
Дата: 11/02, 12:271 Коментар

Радостин Василев: МВР не функционира!
Дата: 11/02, 12:131 Коментар

Костадинов към ПП-ДБ: Лицемерна група от нихилисти и чуждопоклонници
Дата: 11/02, 12:032 Коментара

Зам-вътрешният министър обясни защо все още няма коментар от Митов по случая „Петрохан“
Дата: 11/02, 11:521 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия