кадър: Фейсбук, МВР
Остава обявеното бедствено положение в Пампорово. Причината е активизирало се свлачище в района на „Райковски ливади”, което доведе до затваряне на пътя между Пампорово и Смолян.
По данни на властите, около 5000 квадратни метра земна маса са се свлекли. Засегнатият пътен участък е с дължина близо 70 метра. Преминаването е невъзможно, използват се обходни маршрути, предава Нова телевизия.
Свлачището погълна огромни иглолистни дървета и електрически стълбове, има и скъсан е газопровод. Експертите го определят като най-голямото свлачище в историята на България.
В 09:00 ще заседава Областният кризисен щаб, а в 11:00 ще бъде направен оглед.
„Вчера разговарях с министър Христанов, който веднага изпрати екипи на Напоителните системи. Към момента няма никакви признаци, че вода се е просмукала от язовира. Състоянието му е добро”, заяви Зарко Маринов, областен управител на Смолян.
Той обясни още, че свлачището и преди е било укрепвано.
„Задачата на нашите екипи беше да обезопасим района заради скъсения газопровод чрез отцепване, премахване на възможни източници на възпламеняване и спиране подаването на газ. Оценихме и риска за хора, обекти и критична инфраструктура”, обясни комисар Чавдар Кичуков, директор на пожарната в Смолян.
„Риск за хората няма. Обявихме бедствено положение, за да могат институциите бързо да вземат мерки”, каза кметът на Смолян Николай Мелемов.
Обходните маршрути са Стойките – Смолян, Стойките – Пампорово и през Рожен за Пловдив.
Язовирът се стопанисва от „Пампорово” АД. „Няма връзка между него и свлачището. Районът е известен с активна свлачищна зона. Язовирът е в перфектно състояние, поддържан и контролиран от компетентните институции”, заяви изпълнителният директор на дружеството Стефан Присадов.
„Чакаме специалисти по обед и ще направим по-обстоен първичен оглед”, заяви представител на Областното пътно управление.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Тела на делфини изплаваха на различни плажове край Варна
Дата: 02/05, 12:19
Митничари откриха 80 хиляди къса цигари в камион с хранителни стоки
Дата: 02/05, 12:07
САЩ предупреждават европейски съюзници за забавяне на оръжейни доставки
Дата: 02/05, 11:59
Ивайло Калфин: В България проблемът е, че хората не знаят какво да очакват от една партия, когато дойде на власт
Дата: 02/05, 11:511 Коментар
Берлин: Изтеглянето на американски сили от Германия показва, че Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за отбраната си
Дата: 02/05, 11:40