Пиксабей
Най-големият айсберг в света отново е в движение. Той се носи през Южния океан, след като месеци наред е бил заклещен, съобщават учени от Британската антарктическа служба (BAS), цитирани от Си Ен Ен, предаде bTV.
Айсбергът А23а, с площ от 3,672 кв. км при измерване през август – малко по-голям от щата Роуд Айлънд. Айсбергът е внимателно проследяван от учените още от откъсването му от ледения шелф Филхнер-Роне през 1986 г.
Той е останал закован на дъното на море Уедъл в Антарктида повече от 30 години, вероятно докато не се е разтопил достатъчно, за да се освободи от морското дъно.
След това айсбергът беше отнесен от океанските течения, преди отново да се заклещи в т.нар. колона на Тейлър – въртящ се водовъртеж, който се образува, когато океанските течения се сблъскват с подводна планина.
След като айсбергът се е освободил, учените очакват той да продължи да се носи по океанските течения към по-топли води и отдалечения остров Южна Джорджия. Там той вероятно ще се разпадне на по-малки парчета и ще се разтопи, съобщават от Британската антарктическа служба в петък.
Айсбергът А23а е носил титлата „най-голям движещ се айсберг“ няколко пъти от 80-те години насам, като понякога е бил изместван от по-големи, но с по-кратък живот айсберги, включително А68 през 2017 г. и А76 през 2021 г.
Учените казват още, че макар този айсберг вероятно да се е откъснал като част от естествения растеж на ледения шелф, той няма да допринесе за повишаването на морското равнище. Климатичните промени предизвикват тревожни изменения на този огромен и изолиран континент, с потенциално опустошителни последици за глобалното покачване на морското равнище.
Изследователите са проучвали неговата ерозия, както и начините, по които морският лед може да повлияе на глобалните океански цикли на въглерода и хранителните вещества.
В изявлението на Британската антарктическа служба.
„Знаем, че тези гигантски айсберги могат да предоставят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтящите екосистеми в иначе по-малко продуктивните райони“ казва биохимикът Лаура Тейлър, която е събирала проби от водата около айсберга.
„Това, което не знаем, е какво значение могат да имат конкретни айсберги, техният мащаб и произход за този процес. Събрахме проби от повърхностните води на океана, непосредствено зад и до него и преди маршрута на айсберга. Те трябва да ни помогнат да определим какъв живот може да се формира около А23а и как той ще повлияе на въглерода в океана и баланса му в атмосферата“, допълва тя.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Зловеща находка на 40 км от Дамаск
Дата: 17/12, 14:50
Дежурен синоптик на НИМХ: Истинската зима нахлува от този ден
Дата: 17/12, 14:45
Две са основните причини за липсващите пътни знаци във Варна
Дата: 17/12, 14:45
БТВ с голяма изненада на Нова година: Пълна програма за празниците
Дата: 17/12, 14:36
Ключови показания са на път да преобърнат делото за убийството на Митко от Цалапица
Дата: 17/12, 14:34