Пиксабей
Цената на природния газ в Европа се срина в началото на търговията рано тази сутрин с 20%, след като очакванията за ескалация на войната в Персийския залив бяха заменени през нощта с новината за двуседмично примирие.
Цената на дизела продължи да пада през следващите часове въпреки противоречивите новини от Залива. В късния следобед спадът надмина 20% - до 1 210 долара за тон.
Стойността на суровия петрол от сортовете Брент и West Texas слезе от, съответно, 109 и 113 долара на 92 долара за барел.
На теория "отпушването" на Ормузкия проток ще позволи постепенното възстановяване на глобалните доставки на суров петрол и петролни продукти в размер до 13 милиона барела дневно, отбеляза Ройтерс, пише Радио Варна.
Иран обаче даде да се разбере, че "отпушването" ще бъде "ограничено и контролирано" в зависимост от спазването на примирието. А единствената алтернатива за експорт на милиони барели саудитски петрол - тръбопроводът за пристанището Янбу на Червено море, бе ударен, въпреки примирието, в ранния следобед при ново иранско нападение.
Водещите компании за морски транспорт Hapag-Lloyd и Maersk поискаха допълнителни уверения за безопасността на превозите.
Изпълнителният директор на Hapag-Lloyd Ролф Янсен призна, че ще почака поне още няколко дни, преди да приеме нови поръчки за Залива.
Около 1 000 кораба остават блокирани в района на Ормуз и, по негова преценка, за нормализирането на трафика ще са нужни поне 6 до 8 седмици.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Седмица до края на великденската кампания на Flip.bg
Дата: 09/04, 11:50
И тази година делегация от България няма да отиде в Йерусалим за Благодатния огън
Дата: 09/04, 11:49
Трима задържани за изборни нарушения в Смолянско за денонощие
Дата: 09/04, 11:41
Lidl с игра за двоен билет за финала на UEFA Europa League 2026 в Истанбул
Дата: 09/04, 11:40
Илин Димитров: губим туристи не заради липса на дадености, а заради липса на държава
Дата: 09/04, 11:30