Депутатите приеха на първо четене и промените в Закона за съдебната власт


Дата: 08/01, 20:54

Снимка: Булфото, архив

Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор. Два от законопроектите – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и този на „Има такъв народ“ (ИТН) бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“. Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“, 28 – „против“ и 0-„въздържал се“, предава БТА. „Против“ измененията, предлагани от „Възраждане“ гласуваха депутатите от парламентарната група на „ДПС-Ново начало“. 

Надежда Йорданова мотивира предложения законопроект за промени в Закона за съдебната власт, направени от „Продължаваме промяната – Демократична“. По думите ѝ с измененията се въвежда една допълнителна гаранция за съдийската независимост – двойни мнозинства при избора на председател на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния касационен съд (ВКС). Йорданова коментира, че с промените се дава възможност, когато Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) избира председател на ВАС, в него да участва мнозинството от съдиите, избрани пряко от съдии. По думите ѝ другата група изменения са свързани с избора на главен прокурор и целят да въведат повече прозрачност и обосновано вземане на решение от Пленума на ВСС. Една от тези мерки е ВСС във вътрешните си правила при избор на нов главен прокурор да въведе изискването за минимално съдържание на концепцията, която трябва да представят кандидатите. По думите ѝ по този начин ще се постигне съпоставимост на кандидатите и те ще могат по минимален брой въпроси да направят своите изложения. Йорданова обясни, че се попълва и законодателна празнота, с която, когато президентът откаже да назначи предложения за главен прокурор, Пленумът на ВСС трябва да изчака поне два месеца преди отново да разгледа това предложение. По думите ѝ Конституцията мълчи по този въпрос и затова е необходима законодателна уредба, която да предвиди минимален срок за допълнително обсъждане на върнатата кандидатура. Друга съществена промяна, която Йорданова отбеляза е, че временно изпълняващ длъжността не може да се кандидатира за същата длъжност. С измененията, предлагани от ПП-ДБ, се предвижда и прекратяване на процедурите за председател на главен прокурор и председател на ВАС. 

Цвета Рангелова от „Възраждане“ мотивира предлагания от тях законопроект. По думите ѝ той напълно отговоря на очакванията за същинска съдебна реформа. Рангелова посочи, че с първата група предложения се дава възможност страни по висящи производства да сезират Инспектората към ВСС срещу актове на действия или бездействия на органи на съдебната власт. С друга част от предложенията се постига повече публичност в дейността на магистратите, включително и по отношение на имотното им състояние, както на самите магистрати, така и на лицата, с които те се намират във фактическо съжителстване на семейни начала. Рангелова посочи, че другите предложения са породени от двете процедури, които стартираха през есента на миналата година - за избор на главен прокурор и на председател на ВАС. Смятаме, че законодателят трябва да се намеси в този случай. Това е опит да се възстанови балансът в обществото и да се върне доверието в съдебната система. Кадровият орган на съдебната система е силно политизиран, посочи Рангелова, с което мотивира предложението им Пленум на ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на ВАС.

Александър Рашев от „Има такъв народ“ също мотивира предлаганите от тях изменения и призова за подкрепа на законопроекта, тъй като, по думите му, текстът предлага стъпки за ефективна реформа в съдебната власт като предвижда структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, предвижда още ограничаване на правомощията на главния прокурор, гарантиране на броя заместници на главния прокурор, както и прекратяване на възможността за командироване на магистрати за незаети длъжности. 

В хода на разискванията Хамид Хамид от „ДПС-Ново начало“ заяви, че няма как да изтече мандат на орган, който не е ограничен във времето. ВСС няма мандат, мандат имат членовете му, добави той и добави, че е груба намеса в независимостта на съдебната система административен орган като Инспектората на ВСС да се намесва по дела, които все още не са приключили. Хамид визира измененията, предлагани от „Възраждане“.  

Александър Рашев от ИТН заяви, че на първо четене парламентарната група ще подкрепи и трите законопроекта. Ще направим предложения с цел избягване на евентуална незаконосъобразност и противоконституционност, каза той. 

Мая Димитрова от „БСП-Обединена левица“ заяви, че ще подкрепят и трите законопроекта на първо четене и отбеляза, че обществото е загубило доверие в съдебната система. 

Атанас Славов от ПП-ДБ отбеляза, че още през август 2024 г. са внесли законопроект, с който ВСС с изтекъл мандат на членовете не може да осъществява процедура по избор на главен прокурор, председател на ВАС и ВКС. Той отбеляза, че след измененията на Конституцията има действащи текстове, според които и към настоящия момент не би следвало тези процедури, които бяха открити - за избор на главен прокурор и на председател на ВАС, да се провеждат. Част от членовете във ВСС се позоваха на тези членове от Конституцията. Затова е необходима тази законодателна интервенция, добави той и подчерта, че освен, че ВСС е с изтекъл мандат на членовете си, той е и в непълен състав. По думите му изпълняващият функциите главен прокурор не влиза като член по право във ВСС, изпълняващият функциите председател на ВАС също не влиза по право и има липсващи и няколко членове от магистратската квота. По думите на Славов, ако бъде позволено на този състав на ВСС да избере нов главен прокурор, това означава да бъде приет един изцяло политизиран избор. По думите му в състава на ВСС професионалната квота са малцинство и има нарушен баланс, тъй като политическата - парламентарната квота има превес. 

Ремзи Осман от ДПС-ДПС настоя, че парламентарната им група ще подкрепят и трите законопроекта. Има какво да се желае между първо и второ четене, посочи депутатът. Той добави като правилно предложението временно изпълняващ да няма право да бъде кандидат за главен прокурор или за председател на ВАС. По думите му ситуацията напомня с тази при кметовете, когато преди промяна в законодателството, след процедури по обжалвания в съда, някои кметове във времето назад са си удължавали мандата с година и половина. По думите му командировките също са една порочна практика, тъй като изкуствено не се провеждат конкурси за съответната длъжност в съответния район и се допуска дълго време, без да е спечелил конкурс, определен магистрат да заема дадена длъжност. 

Петър Петров от „Възраждане“ заяви, че тази единствена кандидатура за главен прокурор е крайно неподходяща. Г-н Сарафов, вие сте неподходящ човек да бъдете главен прокурор. Вие може да ни разпитвате, обвинявате, може да ни искате имунитетите, но зад нас стои онеправдания български народ, каза депутатът.  

Христо Расташки заяви, че от парламентарната група на МЕЧ ще подкрепят и трите законопроекта. Ние считаме, че Борислав Сарафов е зависим и е доказал във времето своите зависимости, каза Расташки.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Владо Зомбори: Мир на душата му! Изпратих баща си на финала на 2024 година
Дата: 09/01, 16:09

Преди Тръмп да влезе в Белия дом: САЩ обявиха нова военна помощ за Украйна
Дата: 09/01, 16:04

Ново 20: Спецчасти от НАП ще претърсват и изземват в офиси и магазини
Дата: 09/01, 16:04

40 FINGERS – виртуозно пътешествие през струнния свят на китарата Пускат допълнителни билети за концерта на италианския квартет в София
Дата: 09/01, 16:00

Насрочиха дата на делото за катастрофата, отнела живота на Ферарио Спасов
Дата: 09/01, 15:58

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия