С хитър номер с парите си пестите стотици левове на месец


Дата: 08/01, 20:52

Пиксабей

Светозар Костадинов даде препоръки и насоки по темата как да разпределяме семейния бюджет.

При разходите трябва да приложим правила за финансова дисциплина, но без да се чувстваме притиснати, а напротив да може и да се радваме на живота. Събираме всички приходи и ги разпределяме сумата в три общи категории - 50% отиват за регулярни плащания и разходи, без които не можем. Започнете с вноската по кредит, ако имате такъв, независимо дали е жилищен, потребителски или друг заем. Ако сме под наем - да се издължим на наемодателя. Битовите сметки - не е добре да оставате без ток, вода, интернет или телефон. Естествено за храна.

След това може да насочим средства за спестяване и евентуално инвестиции. Във всички случаи говорим за пари, които заделяме настрана, а не харчим за незабавни плащания. Между 10 и 20% е хубаво да отиват в това перо.

Относно спестяванията е правилно да се спестява в началото на месеца, а не в края - с каквото и ако е останало. Ако нямате навика да спестявате е добре да започнете дори и с малки суми, пише БНТ. Не на последно място добре е да имате ясна цел, която да ви мотивира. Коледа и други празници, или лятната почивка са регулярни, ежегодни и може да ги планираме и да заделяме средства настрана, за да се може да посрещаме тези разходи без излишен стрес.

Останалите 30% може да използваме за развлечения, култура, пътувания и каквото друго ни се иска. При тези разходи може да приложим и още две правила. Първо да изчакаме седмица, две или месец, преди да направим даден разход. Така ще избегнем импулсивното харчене за стоки или услуги, от които може да нямаме истинска необходимост. Ако след даден период все още искате да получите даден продукт - купете го. Но направете проверка дали можете да го намерите на по-добра цена и да сместите 20-30, а понякога 100 или 200 лв.

Разходите са толкова много, които трябва да прави всеки един от нас. Как да ги организираме?

Трябва да ги групираме в няколко категории. Препоръката е да започнем с 6-7, за да не става сложно.

Например - при разходи за жилище добавете - жилищен кредит или наем, сметки за различни битови и комунални услуги, разходи за ремонт и поддръжка.

В категорията "Транспорт" поставяме разходи за личен автомобил, включително застраховка, гориво и поддръжка, за различни видове обществен транспорт, включително такси.

Ако пък използваме велосипед разходи за неговата поддръжка.

Разумно е в категория "Храна" да поставим само продукти за дома, а разходи за ресторанти да бъде в "Развлечения", където още са разходите за култура, спортни събития или пътуваня.

Разходите за спорт, който ние практикуваме трябва да влязат в категория “Здравеопазване" заедно с разходите за профилактика, лечения на здравословен проблем, както и за козметика, процедури и лични грижи.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Жена на 55 години е пострадала при взрива в Банкя
Дата: 24/01, 13:48

Мъж е арестуван за насилие над баща си
Дата: 24/01, 13:41

Виртуозният цигулар НАЙДЖЪЛ КЕНЕДИ ще изнесе гала концерт във Варна с български привкус
Дата: 24/01, 13:40

Проверяват за затрупани хора след взрива в Банкя
Дата: 24/01, 13:33

Кирил Петков: Няма да овластя Пеевски и Сарафов с моя глас
Дата: 24/01, 13:29

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия