Собственици на имоти в защитена зона край Калиакра все още чакат компенсации


Дата: 13/01, 15:06

Снимка: Булфото

Стотици собственици на имоти в урбанизирана територия от години очакват държавата да изкупи земите им, след като те попадат в рамките на защитена зона "Комплекс Калиакра", предава БНР. В нея се намират 2148 частни имота, с обща площ от над 2 300 декара. По-голямата част от тях са в обхвата на приоритетно местообитание „Понто-Сарматски степи“. Със заповед от министъра на околната среда и водите от 2017 г. за тези имоти се налагат забрани за строителство, разораване, залесяване, земеделие, а вследствие на друга заповед от октомври месец 2024 г. там се забранява поставянето и на преместваеми обекти. 

Практически с двете заповеди имотите се обезценяват напълно, нарушава се правото на собственост и принципите на правото на ЕС, а в същото време за хората и до днес няма осигурени справедливи компенсации. По-голямата част от имотите се намират в селищно образувание Божурец, община Каварна, която предстои да приеме своя нов Общ устройствен план. Според  разчертаването на защитените зони имотите в Божурец ще загубят урбанизирания си статут, което ще обезцени още повече земята, която хората са закупили с цел построяването на вилни имоти.

Заповедта на МОСВ от 2017 г., поставяща в ограничителен режим хиляди частни имоти в община Каварна, предизвика масови протести. При създалия се конфликт с нарушените права на собственост особено по отношение на вилно образувание Божурец ЕС започна пилотен проект за изкупуването на частни земи с цел опазването на природните местообитания. Предоставен беше и финансов ресурс, възлизащ на 13.43 милиона лева от Европейския фонд за регионално развитие в рамките на програмния период 2014-2020 г. Въпреки неговото удължаване с три години процедурата на РИОСВ-Варна по “Проект за подобряване на природозащитното състояние на степно природно местообитание 62С0* в защитена зона BG0000573 “Комплекс Калиакра” чрез закупуване на земи” остава недовършена, парите са върнати на ЕС и нито един имот не е изкупен.

В главоблъсканицата на кратките срокове за предоставяне на редица документи до екоинспекцията във Варна по този проект попада собственичката на имот в Божурец Милена Бончева. По думите ѝ с налагането на ограничителния режим върху имота ѝ са нарушени нейните права, регламентирани в редица закони, както и в Конституцията на България. Освен това според нея заповедта от 2017 г. е в противоречие на Решение от 2007 г. на МС, според което населени места и селищни образувания следва да остават извън обхвата на защитените зони.

Милена Бончева, благодарение на юридическото си образование, успява да събере и предаде документите си и е включена в първата група за компенсация, но стотици други хора, при които има съсобственост или други пречки не успяват. Вече седем години държавата не е намерила адекватен механизъм, с който да компенсира собствениците на земя, коментира Бончева. 

Трябва да се получи адекватен баланс, защото в противен случай за тези собственици, чието ограничение на правото на собственост е настъпило по причини, касаещи обществения интерес, тогава това се превръща в прекомерна тежест. До този момент ние като собственици не сме видели нищо добро, допълни Милена Бончева. 

"Какво правим оттук насетне? Защо държавата по елинпелиновски за едни е майка, а за други - мащеха?", попита реторично Бончева.

По думите на друг от собствениците на имоти в Божурец Иван Апостолов, проектът дори не е бил достатъчно добре представен пред обществеността, така че повечето хора изобщо не разбират за съществуването му.

"Ощетяването е очеизвадно! Ние нямаме право да ползваме имотите си. Това е пълен абсурд. Всичко, което се направи относно обезщетяването, връщането на някакви средства, оценки - всичко беше толкова трагикомично, че нямам думи! Питаш в РИОСВ, а те се държат с теб, сякаш си някакъв престъпник", възмущава се Апостолов. 

Изключително малкия брой собственици, успели да подадат в срок документите си пред РИОСВ-Варна за изкупуване на имотите си, аргументира като една от причините за пропадналия проект министър Юлиан Попов по време на заседание на НС, проведено на 9 февруари 2024 г. Там на зададен въпрос по темата видно от стенограмата Юлиан Попов уточнява, че първите досиета на собственици са изпратени до МОСВ от РИОСВ-Варна на 7 декември 2023 г. На 20 декември 2023 г. Министерството на финансите връща несъгласувани финансовите обосновки към проектите на решения с мотивите, че програмният период изтича на 31 декември и няма време да бъде извършено реално закупуване на имотите. Юлиан Попов допълва, цитирам: В тази връзка се предлага да се обмисли финансирането на закупуването на земи да бъде със средства по ОПОС 2021 – 2027 г., като това да бъде съгласувано и с Управляващия орган на програмата.

Това също не е направено, тъй като във въпрос на депутата Свилен Трифонов към МОСВ, зададен на 17 декември миналата година, се пита и защо в индикативната програма по ПОС за 2025 г. отново не се предвижда процедура за компенсация на собствениците на имоти, попадащи в защитената зона. В рамките на изложението си по проблема Свилен Трифонов заявява, цитирам: „Ако не бъде включено предстоящо изкупуване в програмата за 2025 г. и изпълнено в спешен порядък, ще предприема законодателна инициатива за промени в ЗБР, които да задължат министъра на околната среда ежегодно да изкупува урбанизирани имоти в приоритетни местообитания. При отказ от тази мярка ще подам жалба към ЕК за продължаващите нарушения на правото на Съюза по този казус“.

За да защитят правата на жители на община Каварна общинските съветници на Каварна ще гласуват на следващото си заседание декларация, внесена от общинския съветник Цонко Цонев.

"Хората не за обезщетени, няма как да ползват имотите си, няма как да ги продадат, затова искам да задвижим процедурата по-напред и да напомним на МОСВ, че този огромен проблем с Понто-Сарматските степи трябва да бъде решен. Хората трябва да получат това, което заслужават. Навсякъде в нормалните държави като има ограничение, има и обезщетение. Тук пуснаха един бърз проект - за 14 работни дни трябваше да се подадат документи, да се съберат толкова много неща, след това ги одобриха, а накрая прекратиха по неизвестни причини проекта. Върнаха 14 милиона на Европейската комисия, но усвоиха 400 хиляди лева само за техни заплати за държавните чиновници. а хората пиха една студена вода", коментира Цонко Ганев. 

Подкрепа на декларацията заявиха и от Сдружение "За туризма на Калиакра", чийто председател Стелиан Томов е упълномощен да представлява собственици на имоти в защитената зона.

"Реализацията на тези искания ще върне доверието на хората в институциите и ще им покаже, че е възможно да се постигне баланс между опазването на природата и защита на правата на собствениците. Ако тези процедурите отново се провалят обаче, последствията ще са катастрофални и ще има още по-голяма загуба на доверие в държавните органи. Още повече, че вече имаме сигнали от няколко собственици. Ще се заведат и дела срещу България", посочи Стелиан Томов. 

В декларацията се настоява Министерството на околната среда и водите да започне в рамките на шест месеца процедури за изкупуване на засегнатите имоти в защитена зона “Комплекс Калиакра” и местообитание “Понто-Сарматски степи”, както и да се гарантират справедливи и реалистични компенсации, съобразени с пазарната стойност на имотите преди налагането на ограниченията.  

"Разбираме притесненията на хората. Безспорно трябва да се направи нещо, така че те да бъдат удовлетворени", декларира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Мирослав Калугеров - директор на Дирекция "Национална служба за защита на природата" в МОСВ. 

По думите му са наложени редица ограничения по отношение на ползването на имотите. По някакъв начин тези ограничения трябва да бъдат отчетени от страна на държавата, така че те да не се чувстват до такава степен засегнати, изказа мнението си той. 

"МОСВ няма механизъм за обезщетяване на собственици заради въведени режими в защитените зони. Националната правна уредба не съдържа като способ за защита и опазване на околната среда възможностите за директно обезщетяване на земи от частно-правни аспекти. Националната правна уредба не регламентира такъв подход за обезщетяване на собствениците заради това, че имотите им попадат в защитени зони и затова, че по отношение на тях са въведени някакви забрани или ограничения", уточни Калугеров.

Според него все пак трябва да има справедлив подход в този случай. 

По думите му едно от възможните решения е законодателни промени в тази сфера. 

Калугеров отбеляза, че се търсят варианти за ефективна промяна на подхода за изкупуване на земите в една бъдеща процедура. Според него тези промени в механизма за изкупуване на имотите трябва да се съгласува на най-ранен етап с Министерството на финансите, за да не се случва така, че да е извървян път от страна на администрацията на МОСВ, заявителите също да са направили огромни усилия, включително да са разходвали средства, и в крайна сметка МФ или някой друг да каже, че не става така. 

"За мен е важно да се отчетат научените уроци и да се търси максимално удовлетворяващ вариант за всички страни. Това трябва да става при стриктно спазване на правилата за ефикасно използване на финансовия ресурс, включително европейския такъв".


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Откриха мистериозна златна топка на 3300 метра под водата
Дата: 28/01, 01:49

Лекари отстраниха здрав менискус на руска гимнастичка
Дата: 28/01, 01:38

Турските сериали: От глобален успех до държавен контрол
Дата: 28/01, 01:26

Семейство откри в дома си мъртъв крадец, заклещен във вентилацията
Дата: 28/01, 01:13

Ново реактивно гориво подкарва простатата
Дата: 28/01, 01:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия