Снимка: Българско дружество за защита на птиците
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) организират преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас от 16 до 19 януари. Над 100 доброволци и членове на БДЗП и участващите партньори, обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят всички големи водоеми в страната от 16 до 19 януари 2025 г., съобщават от БДЗП.
В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Северна Африка и Близкия Изток. В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички язовири, рибарници и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Участниците ще отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще ни дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях?”
„Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. Това е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от страна на БДЗП. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, допълни той.
Още през ноември бяха наблюдавани първите струпвания на северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например големите белочели гъски, пойните и тундровите лебеди, тръноопашатите потапници, звънарките, гмуркачите, нирците и др. В края на ноември бяха наблюдавани рекордните 4163 тръноопашати потапници в езерото Вая, край Бургас. Преди Коледните празници бяха установени близо 50 000 големи белочели и 30 червеногуши гъски в района на Свищовско – Беленската низина. На 28 декември наш екип наблюдава и първите за сезона 121 червеногуши гъски в Дуранкулашкото езеро.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици, сред които и видове, включени в Световния червен списък – ушат гмурец, червеногуша гъска, малка белочела гъска, тръноопашата потапница, ледена, кадифена и кафявоглава потапница и др.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се извършва в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.
Партньори в преброяването на птиците в България, освен ИАОС, са и неправителствени организации, а Министерството на околната среда и водите осигурява автомобили и експерти. Предвижда се експертите да проверяват за нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Проф. Пламен Киров: Няма да давам безплатни съвети на парламента
Дата: 08/01, 18:15
Учителят в гастроентерологията у нас говори
Дата: 08/01, 18:10
Затварят за движение участък от ул. „Прилеп“ във Варна
Дата: 08/01, 18:01
Шофьор катастрофира зрелищно след опит за бягство от полицията
Дата: 08/01, 17:54