Половината пенсии нямат покритие с пари от осигуровки


Дата: 13/01, 11:31

Пиксабей

Половината от разходите за пенсии у нас не са покрити с осигурителни приходи и затова Фискалният съвет препоръчва да се преосмислят политиките за повишаване на пенсиите.

"Пенсионните вноски са вид данъчно облагане, което отива за плащане на пенсии. Трябва да се върнем към първоначалните идеи за пенсионната система и да видим дали не сме се отклонили. Трябва да видим какво правим с цялата пенсионна система. Пенсиите и социално-осигурителните плащания са под средните в Европейския съюз (ЕС). Нямаме особено щедра пенсионна система, че да се налага да преосмисляме дела на пенсиите. Ние се отклонихме от първоначалните разчети. Няма свръхувеличаване на пенсиите", коментира икономистът проф. д-р Ганчо Ганчев.

Според него стратегическият проблем е как да преминем към фондова система - плащане на пенсиите за сметка на натрупване в пенсионни фондове.

Нямаме приет бюджет за 2025 г.

"Тъй като нямаме приет бюджет за тази година, трябва да се плаща средно 1/12 част от държавните разходи. Пенсионните плащания се ползват с приоритет. Ще бъдат засегнати други плащания, инвестиции и т.н.", каза проф. Ганчев пред Bulgaria ON AIR.
 
По думите му е необходимо цялостно преосмисляне на данъчно-осигурителната система.

"Този дефицит е знак, че нещо е сгрешено. Има някакво разминаване между обективното състояние на икономиката и плащанията. Швейцарското правило предвижда някакво увеличаване на пенсиите. То е справедливо и не води до изкривяване", обясни икономистът.

Проф. д-р Ганчо Ганчев е категоричен, че няма преразход в пенсионната ни система.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кметът на „Изгрев“: Боклукчиите поискаха баснословни заплати, наех работници от Непал
Дата: 21/01, 16:46

Цената на златото излетя до абсолютни рекорди след новите заплахи на Тръмп за мита
Дата: 21/01, 16:40

Делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, продължава през февруари
Дата: 21/01, 16:40

Одобриха помощ на кандидатите по програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
Дата: 21/01, 16:31

На 22 януари: Валежи от дъжд и сняг в Южна, Югоизточна и Северозападна България
Дата: 21/01, 16:28

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия