Булфото
С подписването на договора за проучване и търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел", правим още една важна стъпка за разкриване на потенциала в дълбоко Черно море във връзка с бъдещи доставки на газ. Това заяви енергийният министър Жечо Станков по време на официалната церемония по подписване на договор за проучване и търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел" с ШЕЛ, предаде БГНЕС.
Винаги съм твърдял, че газът, който е открит на територията както в сухоземната, така и в офшорната територия на дълбоко Черно море, ще бъде най-евтиният газ по няколко причини, защото в често от случаите в България, когато доставя газа си по газопроводи, до 30% от цената идва от транзитните такси, допълнително с проучването и откритията на бъдещи територии, държавата ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30%. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе като стойност в държавния бюджет. Този перспективен блок, който е над 4000 кв. км е съседен на блок „Хан Аспарух“, в който вече се извършват сериозни дейности по търсене и проучване за бъдещи сондажи. Сумата, която очакваме като инвестиционни разходи от колегите от ШЕЛ, е свързана със спазване на екологичното законодателство, обучаване на български кадри, са само малка част от инвестициите, които очакваме да бъдат извършени и малка част от средствата, които първоначално държавата ще получи и впоследствие като концесионни плащания ще имаме възможност чрез държавния бюджет да стигнат до българските граждани. Колегите имат пълното съдействие на министерството на енергетиката и администрацията, добави Станков.
От своя страна представителят на ШЕЛ каза, че се надяват с експертните си умения да извършат дейността безопасно и ще имат възможност да работят в зоната на Черно море, която принадлежи на България. Представителят на ШЕЛ добави, че имат прекрасно сътрудничество с правителството и са готови да подпишат договора.
В началото трябва да се направят 3D заснемания, за да се види дали има потенциал за намиране на природен газ и да се осигури възможност за диверсификация на доставките за България, впоследствие ще говорим за възможности за подобряване на енергийната сигурност на България, с помощта на нашите експерти и потенциала да се отключи на Черно море, каза представителят на ШЕЛ.
Договорът, подписан днес има и голямо политическо значение, добави от своя страна премиерът Росен Желязков. България се нарежда сред страните от Черноморския басейн, които активно разработват неизползвания природен потенциал на черноморското дъно, находищата, които се намират там. Навлизането на ШЕЛ на пазара на проучванията и добива показва, че разработването на нашите находища има огромен потенциал. Този процес ще отнеме немалко време, първоначално с най-модерните технологии, които в момента съществуват, технологии, които ще позволят и включването на супер компютри, по-късно и на изкуствен интелект за разгадаване на тайнствата, които крие дъното от нас, подчерта Желязков.
В България има политическо доверие и стабилност за чуждестранните инвеститори. Надявам се, че през следващите години заедно с проучването и доверието, което местните общности ще окажат на този подход, ние ще се похвалим с гарантирането на нашата енергийна независимост, допълни премиерът. Това ще бъде и много по-евтин източник на енергийни ресурси, увери още той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Светльо Иванов: Не всичко на този свят можете да скролнете
Дата: 27/04, 17:26
Атанас Зафиров: Израел е важен за нас
Дата: 27/04, 17:21
Дете пострада на старозагорски панаир
Дата: 27/04, 17:05
Издадоха предупреждение за 28 и 29 април
Дата: 27/04, 17:00
Задържаха Шекера
Дата: 27/04, 16:51