кадър: Нова тв
Данните сочат, че между 10 и 11 000 българи на година умират от сърдечен арест. Това обяви в ефира на „Събуди се” проф. Иво Петров.
По думите му вероятността за оживяване нараства с 60-70%, ако се окаже първа помощ - кардиопулмонална ресусцитация плюс дефибрилация. Той подчерта, че това трябва да се случи в първите 3-4, максимум 5 минути. След 8-та минута е безпредметно, тъй като дори да се възстанови циркулацията, мозъкът е фатално пострадал, обясни професорът.
Той даде за пример страни като Испания, Италия и Япония, където е задължително обучението на населението по оказване на първа помощ и дефибрилация.
„При нас има някои положителни фактори. В София вече има инсталирани дефибрилатори в някои метростанции, в 20 бензиностанции. Има инициатива за поставяне на такива и на стадиони”, каза проф. Иво Петров.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Рекордно топло в събота, но от утре започва чувствително захлаждане
Дата: 15/03, 08:32
„Варненската" инфлуенсърка Ахинора се научи да пее
Дата: 15/03, 08:22
Актуална пътна обстановка
Дата: 15/03, 08:12
Дизайн на етикети - Печат на етикети
Дата: 15/03, 08:10
Оскар Пиастри най-бърз в третата тренировка преди откриването на новия сезон във Формула 1
Дата: 15/03, 08:00