Кадър Ютуб
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че вълната от вандализъм, насочена срещу автомобилите и салоните на компанията "Тесла" на съветника му Илон Мъск, са по-лоши от извършения от негови симпатизанти щурм на Капитолия преди четири години, предаде ДПА.
"Когато видях тези салони и коли да горят, не беше на две места, а по-скоро на седем, осем, десет - имаше експлозии навсякъде. Това са терористи", каза Тръмп снощи пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом.
"Това го нямаше на 6 януари, уверявам ви. Нямаше нищо подобно на 6 януари", добави той, визирайки щурма на Капитолия на въпросния ден през 2021 г., когато негови привърженици щурмуваха сградата на американския Конгрес, но в крайна сметка не успяха да отменят резултатите от изборите, които тогава Тръмп загуби от Джо Байдън.
Преди щурма Тръмп подстрекаваше тълпата с безпочвени твърдения, че победата му на изборите е била "открадната", припомня ДПА, цитирани от БТА.
Напоследък автомобилите на "Тесла" се превърнаха в мишени на вандали. Проявите са продиктувани от гняв към главния изпълнителен директор на "Тесла" Илон Мъск, който в момента провежда мащабна чистка на служители в държавната администрация на САЩ. Мъск получи тази задача от Тръмп, въпреки че не заема официален министерски пост.
Президентът на САЩ призова отговорните за вандалските прояви да бъдат разследвани като терористи, предупреждавайки, че ги грозят 20 години затвор.
"Тези хора ще бъдат заловени и ще бъдат изправени пред съда", каза той.
Едно от първите действия на Тръмп, след като положи клетва за втория си президентски мандат на 20 януари тази година, бе да помилва всички осъдени за щурма на Капитолия, включително протестиращи, нападнали полицейски служители, както и крайнодесни екстремисти, помогнали за организирането на щурма, отбелязва ДПА.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Великобритания дари на България Land Rover и дронове да си пазим границата
Дата: 22/03, 12:19
Комплекска проверка откри много нарушения на бензиностанциите
Дата: 22/03, 12:18
Мика Зайкова: Мандалото пада през 2026 година и губим много пари
Дата: 22/03, 12:16
Погром над автомобили във Варна тази сутрин
Дата: 22/03, 12:11
Георг Георгиев: Очакваме резултати от разследването на Израел и ООН
Дата: 22/03, 12:05