Тайни рецепти за изтрезняване от Северозапада


30/12/2024, 01:24

Кадър Нова ТВ

Традиционните методи за справяне с махмурлука в Северозападна България крият интересни истории и още по-любопитни рецепти. Три различни варианта на популярната "армеева чорба" разкриват богатството на местните традиции и кулинарното наследство на региона.

Според Георги Стоилов, жител на Северозапада, комбинацията от зелева чорба и ракия е сред най-ефективните народни методи за справяне с махмурлук. Неговата рецепта включва внимателно приготвено кисело зеле с морска сол, което се претака до достигане на желаната киселинност.

Стефан Стаменов споделя своята версия на така наречената "армеева чорба", известна в района и като "бульон-трезве". "Тя се прави с кисело зеле ситно нарязано и естествено печена люта чушка", обяснява Стаменов, добавяйки че "кафето също помага при изтрезняване, но то товари черния дроб".

Хумористът Дедо Скръц разкрива пред NOVA интересна историческа препратка към произхода на един от вариантите, познат във Врачанско като "Бисмарк". "Името идва от това, че едно време войниците на Бисмарк забелязали, че оцеляват, защото са яли повече кисело зеле. И наредил да се яде точно това", разказва той.

Врачанският вариант на чорбата се отличава с по-богата рецепта, включваща олио, ситно нарязан праз лук, магданоз (известен в региона като мерудия) и задължителната препечена люта чушка за допълнителен аромат. Някои варианти включват и добавянето на ядки, което според местните превръща ястието в пълноценно основно хранене.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хотелите по морето търсят рецепционисти, сервитьори и аниматори, няма желаещи
Дата: 07/05, 11:50

Пиян шофьор на тир едва не събори къща в Харманли
Дата: 07/05, 11:43

ПП: Радев го няма в парламента, очевидно му е неудобно да участва в свалянето на охраната на Пеевски и Борисов
Дата: 07/05, 11:40

Клисурски: Състоянието на държавния бюджет е адекватно на ситуацията, в резерва има 6,8 млрд. евро
Дата: 07/05, 11:33

Днес гледат мярката за неотклонение на литовката, наръгала четирима във Варна
Дата: 07/05, 11:281 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия