Предпоследната група български учени отпътува днес за остров Ливингстън


Дата: 31/01, 22:40

Снимка Пиксабей

Предпоследната, четвърта група участници в 34-тата българска антарктическа експедиция отплава днес с научноизследователския кораб  “Св. св. Кирил и Методий” от остров Кинг Джордж за българската база “Св. Климент Охридски” на о. Ливингстън.

Начело на групата е ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, предава БТА.

В групата са флотилен адмирал Боян Медникаров и кап. I ранг проф. Мирослав Цветков, както и учените доц. Стоян Георгиев от Геологическия институт към БАН, гл. ас. д-р Снежана Русинова-Видева от Института по микробиология към БАН, гл. ас. д-р Гергана Георгиева от Физическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и проф. Емил Станев от Германия. В българската антарктическа експедиция тази година се включват и гръцките учени Дионисия Ригату от Атинския университет и Елени Китину от Института по океанография към Гръцкия център за морски изследвания. 

В групата са и специалният кореспондент на БТА Симона-Алекс Михалева, журналистът Живко Константинов, операторът Анна Андреева, журналистът Мария Чернева, биотехникът Кирил Кандиларов и писателят Васил Попов.

Групата се раздели на две по пътя за Пунта Аренас, като се очакваше част от участниците да пътуват на 28 януари, но полетите бяха отменени заради силен вятър и мъгла в района на о. Кинг Джордж.

Участниците в експедицията пристигнаха на о. Кинг Джордж със самолети - полет на Колумбийските военновъздушни сили със самолет „Херкулес-С130“ и полет на турската антарктическа експедиция, която си сътрудничи с българските антарктически експедиции от няколко години. Българският геолог и участник в тазгодишната българска експедиция доц. Стоян Георгиев продължава към о. Хорсшу заедно с турската антарктическа експедиция за провеждане на съвместни геоложки изследвания.

Групата започна пътуването си от летище “Васил Левски” в София на 24 януари, припомня БТА.

На борда на "Св. св. Кирил и Методий" са също така учени от Еквадор и Колумбия, като корабът планира спирка край еквадорската база, докато колумбийските учени продължават с българската експедиция на о. Ливингстън.

Очаква се експедицията да достигне българската база утре.

 

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Алкарас победи Джокович на финала в Австралия
Дата: 01/02, 14:00

800 души остават без работа в Карнобат, масови съкращения и във Варна, Добрич и Русе
Дата: 01/02, 13:55

След 7 години раздяла България върна от Норвегия 13-годишна дъщеря при майка й
Дата: 01/02, 13:45

Очакват се вълни до 3 метра в следващите 48 часа
Дата: 01/02, 13:39

Аятолах Али Хаменей: Ако САЩ започнат война срещу Иран, този път това ще бъде война в целия регион
Дата: 01/02, 13:32

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия