кадър: БНТ
Случилото се с танкера "Кайрос" е сериозен сигнал и урок за българските власти относно готовността за реакция при подобни морски инциденти. Това коментира във връзка с блокирания в морето край Ахтопол кораб капитан Димитър Димитров, председател на Европейската асоциация на морските капитани, предаде Радио Варна. Той подчерта още:
Ние трябва да осъзнаем, че се намираме в район на военни действия, който най-после международните органи трябва да обявят като район на военни действия. Стрелянето по търговски кораби застрашава живота на моряците ни.
Всеки търговски кораб има право на мирно и свободно преминаване, допълни капитан Димитров. Той подчерта, че при такива ситуации крайбрежните държави трябва да установят постоянна връзка и да следят за състоянието и движението на засегнатите кораби, за да се избегнат екологични и човешки рискове. По думите на морския експерт, трябва да бъде оценено колко гориво има на борда.
Ако този кораб се удари в скалите или заседне на брега, това би могло да доведе до екологична катастрофа. Специалистите трябва внимателно да оценят възможните щети за крайбрежния район.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Баща и син са открити мъртви в Кюстендилско
Дата: 09/12, 12:22
Баща и син са открити мъртви в Кюстендил
Дата: 09/12, 12:18
Слави Трифонов се завръща
Дата: 09/12, 12:06
Жена е пребита заради 5 ореха, взети от пътя
Дата: 09/12, 12:03