Снимка: Пиксабей, илюстративна
2025-а се очертава да бъде натоварена година в областта на здравната политика - от мащабния пакет за фармацевтичните продукти, който вече е в процес на разглеждане в ЕС, до Закона за критичните лекарства, който ще бъде приет в началото на годината.
Комисарят по въпросите на здравеопазването Оливер Вархеи е натоварен със задачата да представи Закон за критичните лекарства в началото на годината, съобщава БГНЕС Основата за това вече е поставена със създаването на Алианс за критични лекарства през 2024 г., съставен от заинтересовани страни от националните администрации, фармацевтичната индустрия, гражданското общество и научната общност.
Полското председателство на Съвета ще се стреми да навлезе в детайлите и вече планира провеждането на конференция за CMA в Брюксел на 19 февруари.
„Това е много очаквано от наша страна, приоритетен елемент“, потвърди Ева Магдалена Пиасека, здравно аташе в Постоянното представителство на Полша към ЕС, цитирана от "Евроактив".
Законът ще има за цел да се справи с недостига на лекарства, който се наблюдава в целия ЕС. Въпреки че пълният обхват на акта все още не е разкрит, той вероятно ще засегне подпомагането на производството в ЕС, складирането и съвместното снабдяване.
Високопоставен дипломат от ЕС заяви, че CMA може да играе роля и в преговорите по фармацевтичния пакет, като се занимава с въпросите на достъпа и достъпността на разрешените лекарства, а по този начин ще намали част от напрежението в по-сложните елементи на тези дискусии.
Фармацевтичен пакет
Съветът се занимава с повече от 400 члена от фармацевтичния пакет, представен през 2023 г. Обширното преразглеждане на 20-годишното законодателство има за цел да се справи с ценовата достъпност на лекарствата и подкрепата за иновациите.
Един от основните елементи на пакета - идеята за стимули - е предмет на горещи спорове и разделя мненията. Въпреки това има воля за преодоляване на различията и по време на унгарското председателство беше постигнат значителен напредък.
Европейският парламент вече прие позицията си на първо четене. Широката подкрепа предвещава компромис през 2025 г., ако Европейският съвете постигне обща позиция.
Междувременно Вархеи призова министрите на здравеопазването да „бъдат гъвкави и готови да намерят компромиси“.
Медицински изделия
Нараства натискът върху Комисията да започне преразглеждане на Регламента за медицинските изделия (MDR) и Регламента за медицинските изделия за ин витро диагностика (IVDR). Преди последното заседание на Съвета по здравеопазване през декември правителствата на Франция и Германия представиха документ, който тогава получи подкрепата на още седем държави.
Правителствата искат да ускорят и улеснят търсенето на одобрение за изделията чрез централизиране на някои елементи от процеса на одобрение, като се даде по-голяма роля на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
Вместо да се разкъсва съществуващото законодателство, някои от проблемите могат да се решат бързо и в краткосрочен план чрез делегирано законодателство.
Тютюна
Очакваните актуализации на законодателството в областта на тютюна се забавиха многократно. Директивата за данъчно облагане на тютюна и правната рамка за трансграничното закупуване на тютюн от физически лица бяха внесени за преразглеждане през 2022 г., след обществена консултация през 2021 г. По същия начин Директивата за тютюневите изделия (ДТИ) трябваше да бъде преразгледана през 2024 г.
Шестнадесет държави членки, начело с Нидерландия, призовават Комисията за „решителни и бързи действия“ по въпроса. Подписалите искат преразглеждането да бъде „ключов приоритет за следващия ѝ мандат, като представи предложението си не по-късно от пролетта на 2025 г.“.
Тютюнът е обект на интензивно лобиране, за което свидетелстват дълбоките разногласия в Парламента, предизвикани от необвързваща резолюция за среда без дим и аерозоли. Една от най-трудните области е адаптирането на законодателството, така че да включва алтернативи на тютюна, като електронните цигари и изпаряването.
Закон за биотехнологиите
В своите политически насоки председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен заяви: „За да улесним пренасянето на биотехнологиите от лабораторията до фабриката и след това на пазара, през 2025 г. ще предложим нов Европейски акт за биотехнологиите.“
Това е още един амбициозен план за 2025 г., като целта е до средата на годината да бъде завършено проучване за това как да се намали регулаторната фрагментация и бюрокрацията за сектора. Законът е вдъхновен от Закона за чиповете на ЕС, който има за цел да мобилизира инвестиции в размер на 43 млрд. евро.
Като цяло годината е натоварена с нови законодателни актове, но също така и важна за прилагането им. Регламентите за оценка на здравните технологии и за клиничните изпитвания достигат важни крайни срокове през 2025 г., а въвеждането на европейското пространство за здравни данни, договорено миналата година, също напредва.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Потвърдиха кредитния рейтинг на България
Дата: 25/01, 12:17
Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Дата: 25/01, 12:10
Министър Гуцанов: Гарантирано е, че ще има пенсии и социални плащания
Дата: 25/01, 12:07
Обвинената за шпионаж Катрин Иванова: Бисер ме излъга, че има мозъчен тумор. Изневеряваше ми с Ваня
Дата: 25/01, 12:06
Оперираха Драгомир Драганов в Турция на Рождения му ден
Дата: 25/01, 12:03