Кадър Ютуб
Доналд Тръмп-младши се очаква да посети Гренландия утре, заяви местен правителствен представител пред Ройтерс две седмици след като баща му, избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, показа интереса си за това да контролира острова.
Не са планирани срещи с представители на грендландскоро правителство, каза постоянният секретар по външни работи Минингуанк Клайст.
"Не сме информирани за естеството на програма му, така че това е частна визита", заяви той.
Екипът на Тръмп за момента не е отговорил на молбата за коментар, предава БТА.
Гренландия, автономна територия на Дания с население едва 57 000 души, е богата на полезни изкопаеми, нефт и природен газ. Развитието ѝ обаче е бавно и икономиката е зависима от риболова и годишните субсидии от Дания, отбелязва Ройтерс.
Столицата Нук се намира по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген.
Избраният за американски президент Тръмп показа интереса си за това да купи Гренландия по време на мандата си от 2017 г. до 2021 г., но гренландски и датски власти отхвърлиха възможността, преди да се състоят каквито и да било преговори.
Преди две седмици Тръмп написа в социалната мрежа "Трут Соушъл", че "собствеността и контролът над Гренландия са абсолютна необходимост".
Миналата седмица гренландският премиер Муте Егеде заяви в новогодишната си реч, че ще се бори за независимост от Дания и че островът трябва да се отърси от "веригите на колониализма" и да определи сама собственото си бъдеще, без да споменава САЩ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Побитите камъни край Варна пазят тайните на древно море
Дата: 21/08, 21:39
Извънредно заседание връща депутатите предсрочно в парламента
Дата: 21/08, 21:321 Коментар
Трима са пострадали при челен удар между кола и бус на пътя Велико Търново - Русе
Дата: 21/08, 21:23
Стефка Костадинова: Да, плащала съм със служебна кредитна карта във Военния клуб, там бяха Румен Радев, Деси Радева и Весела Лечева
Дата: 21/08, 21:142 Коментара
Пожарите в Сърбия се разрастват, димът може да достигне България, молят ЕС за помощ
Дата: 21/08, 20:551 Коментар