Пламен Тончев: Не очакваме тежка бежанска вълна


09/01/2025, 17:08

Снимка: Булфото

Миграционният натиск към Европа и към България ще се запази, но тежка бежанска вълна към момента не очакваме. Това заяви по време на изслушване в парламента председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев. Той заедно с Венелин Венев - директор на Служба „Военно разузнаване“, и Антоан Гечев - председател на Държавна агенция „Разузнаване“, бе изслушан относно мерките, които предприема правителството за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия Изток и по-конкретно в Сирия. 

Няма промяна в профила на мигрантите, уточни той и отбеляза, че те продължават да бъдат основно от Афганистан, Сирия и Мароко, предава БТА. 

Антоан Гечев допълни, че като разузнаване се опитват да следят процесите максимално отдалечено от българските граници и към момента не наблюдават зараждането на нова масова миграционна вълна от Близкия Изток към Европа. По думите му мигрантите у нас са от така наречената „вторична миграция“ – тоест, продължават основните мигрантски контингенти да са от лица, които вече се намират на територията на съседни на нас държави. 

Тончев обяви, че през изминалата година служителите на ДАНС са провели над 7 800 интервюта с бежанци, регистрирани на територията на нашите центрове. Интервютата се провеждат по  специализиран въпросник, уеднаквен с чуждестранните партньорски служби. По отношение на въпросите, свързани с радикализацията, Тончев отбеляза, че разчитат на взаимодействието с партньорски служби и най-вече с Турция.

На 25-26 декември от ДАНС са установили такова лице, което е радикализирано, призоваващо за извършване на терористични действия с автомобили в град в Западна Европа. "Лицето е установено в наш областен град със символи и други материали на "Ислямска държава", съобщи Тончев.

Той увери, че ДАНС изпълнява в достатъчен обем своите задължения. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Куцкова: Във ВСС трябват честни хора и да се довърши разследването за Нотариуса
Дата: 07/05, 22:10

"Файненшъл таймс": ЕС се готви за преговори с Владимир Путин
Дата: 07/05, 22:06

Указ на президента, с който се предлага на НС да избере Румен Радев за премиер, ще бъде обнародван в "Държавен вестник"
Дата: 07/05, 22:02

Бони Тейлър е в кома след спешна операция
Дата: 07/05, 22:00

Сабрутев: ПП няма да подкрепи кабинет на Радев заради спорни назначения
Дата: 07/05, 21:58

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия