БНБ с указания за плащанията в брой с големи номинали на евробанкноти


Дата: 13/02, 19:37

БНБ публикува указания за плащанията в брой с големи номинали в секцията си, посветена на въвеждането на еврото. Централната банка припомня, че има две серии евробанкноти - в първата с номинали до €500 и втората  до €200. И двете са в обращение, а търговец не може да откаже плащане с тях, освен ако търговецът не разполага с достатъчно налични средства, за да върне ресто, или когато номиналната стойност на банкнотата е очевидно несъразмерна спрямо дължимата сума.

Недопустимо е при разплащания в брой търговците изначално да отказват плащане с конкретен номинал евробанкноти, припомнят от БНБ, предаде БНР.

Темата беше част и от казусите, разгледани от Координационния съвет по механизма за еврото преди време и тогава Георги Чанев от БНБ обясни: 

"Има една препоръка, която потвърждава това правило, но също така дава и възможни изключения. И там въвежда т.нар. "правило на добросъвестност". Това означава, че когато искаме да платим например с 200-еврова банкнота едно кафе, тогава очевидно говорим за несъразмерност и в този случай се дава възможност на търговеца да не приеме това плащане".

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Петролът тръгва нагоре след военния конфликт в Близкия изток
Дата: 01/03, 17:00

Био ферма "Стара Планина" предлага 100% пресни домашни яйца от кокошки, свободно отглеждани на открито
Дата: 01/03, 16:50

Синът на Зелето дебютира за мъжете на Балчик
Дата: 01/03, 16:48

Зарков: БСП ще се бори за изграждане на справедлива държава
Дата: 01/03, 16:411 Коментар

Много българи са блокирани на круизни кораби в Дубай
Дата: 01/03, 16:33

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия