По-голям и по-смъртоносен: Учени откриха нов вид паяк


14/01/2025, 21:27

Снимка: Пиксабей, илюстративна

Австралийски учени са открили по-голям и по-отровен вид Сиднийски фуниевиден паяк - един от най-смъртоносните в света, предадоха Ройтерс и ДПА. 

Новият вид, наречен "Биг Бой" (Голямо момче), е забелязан в Нюкасъл, на 170 километра северно от Сидни, съобщава Дарик. 

"Този паяк е по-едър, отровните му жлези и зъбите му са много по-големи", казва откривателят му Кейн Кристенсен. 

Досега се смяташе, че Сиднийският фуниевиден паяк, чието ухапване е сред най-смъртоносните за хората, е един-единствен вид. 

В изследване, публикувано в списание BMC Ecology and Evolution, учени от Института за анализ на промените в биоразнообразието "Лайбниц" в Германия, Австралийския музей в Сидни и университета "Флиндърс" разграничават три различни вида Сиднийски фуниевидни паяци. Те са известният досега Atrax robustus, южният Atrax montanus и най-едрият - нюкасълският Atrax christenseni, кръстен на Кейн Кристенсен. 

Представителите на вида достигат до девет сантиметра, за разлика от по-често срещания "класически" вид Atrax robustus, чийто размер е пет сантиметра. 

Въпреки че след разработването на противоотрова през 80-те години на миналия век не е имало смъртни случаи при хора, съавторът на изследването Данило Хармс казва, че откритието може да оптимизира производството на противоотрови и биохимичните изследвания на отровите на паяците. 

Настоящата противоотрова остава ефективна не само срещу всички видове Сиднийски фуниевиден паяк, но и срещу други сродни видове, допълват учените.

"Паяците са удивителни създания. Те са по-стари от динозаврите и за повече от 300 милиона години съществуване са овладели почти всяка среда на Земята. Паяците играят жизненоважна роля в глобалните екосистеми и  са изумително разнообразни - известни са около 52 500 живи вида паяци, а потенциално могат да бъдат открити още много", казва Крис Хелген от изследователския екип.

Миналата година Сиднийски фуниевиден паяк с прякор "Херкулес" постави рекорд за най-голям екземпляр от вида си, намерен в Австралия.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Трима отпаднаха от групата на Черно море за мача с Ботев Пловдив
Дата: 08/05, 19:16

Напрежение в Габрово след масово сбиване между съседи
Дата: 08/05, 19:11

Забраниха движението на камиони по черен път над свлачището край Пампорово
Дата: 08/05, 19:03

Спартак пусна в продажба билетите за мача със Славия
Дата: 08/05, 18:56

Ердоган: Турската отбранителна промишленост вдъхва доверие в световен мащаб
Дата: 08/05, 18:48

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия