Проф. Ива Христова обясни кога настъпва моментът, в който трябва да посегнем към антибиотика след грип


Дата: 29/01, 20:09

Редактор: Юлия Георгиева, кадър бТВ

Възможно е да сме достигнали грипния пик и вече да очакваме намаляване на случаите. Ние в момента се движим паралелно със събитията от миналата година. Пикът миналата година беше през четвъртата седмица от началото на година, а тя в момента изтече. Т.е. 20-26 януари. Така че дори да се обяви национална епидемия, мерките остават същите. Очакваме следващата седмица първите области, които обявиха епидемия, вече да излязат от нея и да започнат да отпускат мерките. 

Това посочи пред бТВ проф. Ива Христова, шеф на Националния център по заразни заболявания. 

Мерките ефект дават, но за да видим резултата от тях, трябва да се изчака поне седмица. Вече половината области у нас вече са в епидемия, а част от останалите са в предипедемична ситуация. А в София най-вероятно много висока е скритата на заболеваемост. Голяма част от хората ходят на работа и си взимат симптоматични лекарства, тъй като в столицата голяма част от хората са в активна възраст и явно има проблем с взиването на болнични и отсъствието от работа, поясни професорът. 

Грипната вълна сваля имунитета. След като отмине налице имаме множество респираторни заболявания, които причинавят възпаления на горните дихателни пътища с температура и болки в гърлото. Друга част от вирусите причиняват възпаление на долните дихателни пътища, т.е. бронхити, трахеити, посочи тя.

Антибиотиците никога не са лекували вирусни заболявания, тъй като нямат отношение към тях. В ковид ерата  у нас се изписваха тонове антибиотици, което доведе до рязко повишаване на консумацията им, докато в останалите страни имаше рязко намаляване употребата на антибиотици, тъй като ковид не се лекува с тези препарати. Има още да работим върху информацията. Антибиотика се изписва в случаите, когато сме били с респираторно заболяване и когато започнем да се подобряваме, температурата се връща, а храчките сменят цвета си. Това говори вече, че е настъпила бактериална инфекция, която е много вероятна след прекарана вируксна инфекция. Тук идва антибиотика, а не преди това, обясни тя.

Рано е да се говори за резултат върху антибиотичната резистентност след като въведохме ограничения на достъпа до тези препарати. Има страни, където още по-строг е контролът - например в някои случаи лекарят лично трябва да се обади на аптекаря, за да каже какво трябва да се даде на пациента, коментира още професорът.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Син подведе майка си при въпрос за 3000 лева
Дата: 17/02, 19:02

Как се прави здраво сърце?
Дата: 17/02, 19:00

Lidl е лидер на пазара и по заплати в столицата
Дата: 17/02, 19:00

До всички с телефон и телевизор "Самсунг": Страхотна нова функция
Дата: 17/02, 19:00

Колега на банкера от „Сделка или не“ спечели 5500 лева
Дата: 17/02, 18:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия