Енергийният министър от САЩ: До дни стартира строежа на Вертикален газов коридор в страната


11/02/2025, 12:10

снимка: МЕ

България и Съединените американски щати ще работят за задълбочаване на сътрудничеството в енергетиката. Това бе акцент в разговора на министъра на енергетиката Жечо Станков с Лаура Лохман, изпълняваща длъжността помощник държавен секретар по въпросите на енергийните ресурси на САЩ. На среща в столицата Вашингтон двамата обсъдиха различни възможности за сътрудничество, като бяха засегнати въпроси от общ интерес за двете страни, съобщиха от Министерство на енергетиката.

Министър Станков наблегна на инициативата Вертикален газов коридор като възможност за осигуряване на разнообразни и устойчиви доставки на природен газ за Източна, Югоизточна и Централна Европа. Той подчерта напредъка по реализацията на проекта, който e насочен към осигуряването на допълнителни количества природен газ от различни надеждни източници за пазарите в региона. „Очакваме до края на този месец да бъде получено разрешителното за строеж за участъка от проекта Кулата – Кресна, а малко след това предвиждаме да бъде направена първата копкa”, обяви той.

Министър Станков и г-жа Лохман обсъдиха и доставките на втечнен природен газ от САЩ през терминалите в Александруполис и в съседните държави до България, като възможност той да достигне до сърцето на Европа. В тази връзка министър Станков подчерта стратегическото разположение на страната ни, както и добре развитата национална газова инфраструктура.

По време на срещата бе коментирано и активното сътрудничество на България и САЩ в областта на ядрената енергетика. „Изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е приоритетен проект за българското правителство“, подчерта Жечо Станков. Енергийният министър и изпълняващият длъжността помощник държавен секретар по въпросите на енергийните ресурси на САЩ дискутираха възможностите за ускоряване на процеса по реализация на проекта и подчертаха стратегическото му значение за България и региона на Югоизточна Европа.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Доклад на европейските служби: Опасения от преврат срещу Путин
Дата: 11/05, 09:52

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 11/05, 09:50

Гешев осъди прокуратурата да му плати 130 хиляди евро
Дата: 11/05, 09:44

Танкер с петрол за Виетнам премина през Ормузкия проток по определения от Иран маршрут
Дата: 11/05, 09:41

"Панорама на средното образование“ ще се проведе днес и утре във Варна
Дата: 11/05, 09:38

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия