Дания поиска да купи Калифорния от САЩ


11/02/2025, 12:15

Пекселс

Датската петиция за „купуване на Калифорния“ от САЩ събра едва 200 000 подписа. Петицията беше създадена в отговор на желанията на президента Доналд Тръмп да придобие Гренландия, пише Newsweek, цитира Вести.

Около 198 000 души са подписали петицията „Демаркификация“, озаглавена „Да купим Калифорния от Тръмп – следващото голямо приключение на Дания“.
„Нека купим Калифорния от Доналд Тръмп! Да, правилно чухте. Калифорния може да бъде наша и се нуждаем от вашата помощ, за да го осъществим“, се казва в петицията.

Кампанията твърди, че се стреми да събере 1 трилион долара за закупуване на американския щат, който ще донесе „hygge* в Холивуд“, „велоалеи по Бевърли Хилс“ и „органичен smørrebrød** на всеки уличен ъгъл“. Той също така предлага

преименуването на Дисниленд на „Ханс Кристиан Андерсенленд“. „Мики Маус с викингски шлем? Да, моля“.

Тръмп може да продаде американския щат на Дания, защото „той не е най-големият фен на Калифорния“, се казва в петицията. „Той я нарича „най-разрушената държава в Съюза“ и враждува с нейните лидери от години. Ние сме почти сигурни, че той би бил готов да се раздели с нея на правилната цена. И хей, ние дори ще хвърлим доживотен запас от датски сладкиши, за да подсладим сделката“, се казва в него.

„Що се отнася до волята на гражданите? Е, нека си признаем – кога това го е спирало? Ако Тръмп иска да продаде Калифорния, той ще продаде Калифорния“.

Тръмп каза на пресконференция на 7 януари, че САЩ се нуждаят от Гренландия за „цели на националната сигурност“. Островът, който има население от около 56 000 души, е стратегически разположен в Арктическия кръг и е богат на природни ресурси. Датският премиер Мете Фредериксен каза миналия месец, че „Гренландия принадлежи на гренландците“, докато министър-председателят на Гренландия каза, че използването на земята на острова е „работа на Гренландия“.

Тръмп поднови интереса си САЩ да придобият Гренландия,

полуавтономен остров, който е част от Дания и дом на база на космическите сили на САЩ. Безгрижната петиция изглежда обръща внимание на Тръмп и желанието му да получи контрол над огромната територия.

От първия си мандат лидерът на САЩ предлага идеята за закупуване на Гренландия, въпреки че министър-председателите на Гренландия и Дания заявиха, че територията не е за продан. Той не е изключил използването на военна сила за превземане на Гренландия.

*Хюга е датска и норвежка дума за чувство на уют, удовлетворение и сигурност

**буквално – „маслен хляб“  е традиционен отворен сандвич в кухните на Дания, Норвегия и Швеция

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Васил Велев за "мизерията в България": Вижте уличните котки - те са дебели
Дата: 07/05, 11:24

Случай на хантавирус в Румъния, а през 2023 г. е имало 15
Дата: 07/05, 11:23

От 8 до 10 май се променя движението в участъци от републиканските пътища за Giro d`Italia
Дата: 07/05, 11:10

Проучване: Повечето граждани на ЕС не възприемат САЩ като надежден партньор
Дата: 07/05, 11:01

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 11:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия