Снимка: Пиксабей
Този февруари е най-студеният за последните години. Очаква се средната температура да е със 7 градуса по-ниска, в сравнение с миналия февруари. Какво означава това? Краткият отговор е по-високи сметки за отопление, без значение как се топлим. За тока - по официални данни за Нова телевизия от електроенергийния системен оператор - в ледените дни последната седмица сме ползвали с над 30% повече ток на ден, спрямо същия период на миналата година.
Например в четвъртък - изразходвали сме с 39,8% повече ток, отколкото в същия ден миналата година. По-голямото потребление на ток, а и на газ, идва на фона на по-високите им цени този февруари. Така се получават едновременно и по-високи цени, и по-голямо потребление.
Потребители на газ казват, че има скок в сметките.
В Северна България студеният февруари е изчерпал запасите от въглища на Марин Тодоров от Поликраище. Той споделя, че има нужда от допълнително количество и допълва, че всичко, каквото успява да спести, се харчи за отопление.
В Югозападното горско предприятие имат готовност за допълнителни количества дърва за огрев. „Има клиенти, които взимат по 1-2 кубика, може би са привършили есенните си запаси и взимат малки количества”, казва Калин Зашев.
Прогнозата на синоптиците е, че ледените дни ще продължат най-късно до средата на седмицата. А сметката за студа очакваме през март.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Черноморски вечери в Екопарк Варна на 22 и 23 август
Дата: 22/08, 04:30
Хороскоп за събота: Овен - гъвкавост; Близнаци - привличане; Лъв - късмет; Козирог - малки жестове; Риби - уют
Дата: 22/08, 04:30
На 22 август 565 г. за първи път се съобщава за чудовище в Лох Нес
Дата: 22/08, 04:00
Рожден ден празнува Динко Динев
Дата: 22/08, 03:00