снимка: МС
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, предаде БНР.
"Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност не само на Балканите, но и в Югоизточна Европа. В момента имаме стартирана процедура за батерии, в която са събрани стотиците, които имат желание да изградят хранилища със субсидии от ЕК по Плана за възстановяване и устойчивост - близо 10 000 мегаватчаса, няма такава голяма батерия в цяла Европа. Смятаме да надградим това с един проект, който развиваме с Европейската инвестиционна банка - възможност за изграждане на две, защо не и три ПАВЕЦ, допълнително към ПАВЕЦ "Чаира", които да подпомогнат балансирането не само на българската мрежа, но и на съседните държави".
Преди това министър Жечо Станоков се срещна с Константин Боросан, държавен секретар в министерство на енергетиката на Молдова, Атила Щайнер, държавен секретар, отговарящ за енергетиката и политиката за климата на Унгария и заместник-министъра на енергетиката на Азербайджан Орхан Зейналов.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Малката Кърстин от първия епизод на „Бригада нов дом“ е в тежко състояние след катастрофа на АМ "Тракия"
Дата: 10/08, 20:13
Черна гора тръгна с победа на Европейското във Варна
Дата: 10/08, 20:09
Мъж преби жестоко 81-годишна жена Тервел и открадна телефона ѝ
Дата: 10/08, 20:04
Кметът на Кричим пред сестрата на Георги Кузев: Поемаме разноските за погребението му
Дата: 10/08, 19:59
Цончо Ганев за Аштън Кътчер: Клетник
Дата: 10/08, 19:57