Израел спира доставките на електроенергия за ивицата Газа


09/03/2025, 19:27

Кадър Youtube

Израел преустанови след прекъсването на достъпа на всякакви стоки, включително и на хуманитарни до ивицата Газа и доставките на електроенергия за блокираната крайбрежна територия, съобщих агенциите, позовавайки се на изявление на израелския министър на енергетиката Ели Коен. Решението за спиране на доставките на електроенергия влиза в сила незабавно.

Пълният мащаб на последиците от решението засега не е ясен, но се знае, че централите за обезсоляване на морска вода в палестинския анклав се нуждаят от електричество, за да работят и да произвеждат питейна вода, отбелязват агенциите.

Коен заяви, че е подписал заповедта и публикува своя снимка в "Екс", на която прави точно това. Целта на това действие е да се окаже натиск върху палестинската въоръжена групировка "Хамас", подчерта той, цитиран от ДПА.

"Стига приказки, време е за действия", написа Коен в публикацията си.

Израелският енергиен министър коментира и въпроса със заложниците, тъй като "Хамас" все още държи десетки от тях в плен. "Ще използваме всички средства, с които разполагаме, за да гарантираме, че всички заложници ще бъдат върнати, и ще гарантираме, че за в бъдеще това "Хамас" вече няма да е в Газа", заяви Коен във видеообръщение.

Преди седмица, след изтичането на първата фаза от споразумението за прекратяването на огъня, Израел нареди пълно спиране на доставките на помощи, за да окаже натиск върху "Хамас". Организациите за оказване на помощ предупредиха за драматичните последици за 2-милионното население на ивицата Газа, предава БТА.

Доставките на електроенергия по електропреносната мрежа на ивицата Газа от Израел и Египет са нередовни от години. След началото на войната през октомври 2023 г. единствената електроцентрала в ивицата Газа също преустанови производството си. За да добива на част от електроенергията си населението използва генератори и слънчеви панели, допълват агенциите.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Билетите за домакинския мач на ЦСКА срещу Черно море вече са в продажба
Дата: 28/08, 20:29

Зеленски: Русия планира да увеличи производството на балистични ракети
Дата: 28/08, 20:22

Велосипедисти протестират с искане за повече и свързани велоалеи и безопасно придвижване
Дата: 28/08, 20:19

23-годишен варненец стана IRONMAN
Дата: 28/08, 20:11

Хванаха 12-те мигранти, избягали от центъра в Пъстрогор
Дата: 28/08, 19:551 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия