Какво се случва с кредита, когато лихвата се повиши


Дата: 19/03, 16:06

В последните няколко години сме свидетели на по-динамичен финансов пазар, на който лихвените проценти по кредитите вече не остават постоянни за дълго. Увеличението на лихвата може да се окаже сериозен фактор, влияещ върху месечните вноски и цялостната цена на заема. За някои хора с вече активни кредити тази промяна идва като изненада и води до допълнителни разходи. Но толкова тежко ли е положението в действителност и какви стратегии може да приложим, за да смекчим удара?

Голяма част от кредитите, особено у нас, са с променлив или частично фиксиран лихвен компонент. Това означава, че при повишаване на основните лихвени проценти на глобалните пазари, банките и другите кредитни институции в България могат да увеличат и своите референтни лихви, оттам и крайния лихвен процент, плащан от клиента.

Как влияе това на месечната вноска

При увеличението на лихвата най-непосредственият ефект е върху месечната вноска. Ако имаме например ипотечен кредит с 3% лихва, която се повишава до 3.5%, това може да доведе до десетки левове повече всеки месец. В някои случаи, при по-големи суми на главница, увеличението може да е и по-сериозно.

Важно е да запомним, че месечната вноска се състои от две основни части - лихва и главница. Когато лихвата расте, по-голяма част от месечната вноска (при равни месечни вноски) отива за плащане на лихви, което означава, че изплащането на главницата се забавя, а крайният разход за целия срок може да нарасне съществено.

Някои банки предлагат опцията да запазите приблизително същата месечна вноска, но да увеличат срока на кредита. Така например, кредит от 20 години може да се удължи на 22 или 23, за да се задържи вноската относително близка до предишната сума. Този подход обаче означава, че общо ще платите повече лихви в дългосрочен план.

Друг вариант е да увеличите малко месечната вноска и да запазите същия срок, но не всеки клиент има възможност за това.

Как реагира пазарът в България

В последно време големите банки като Уникредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ и Райфайзенбанк започнаха да индексират нагоре лихвените си проценти, особено при потребителските и ипотечни кредити с променлив компонент. Една част от клиентите бяха информирани чрез писма, че референтният индекс се вдига, което води до корекция на месечната вноска.

Макар и процентите в момента да не са достигнали екстремни нива, повишението все пак се усеща осезаемо от домакинствата с ограничен бюджет.

Освен банките, небанковите финансови институции също са повлияни от глобалната тенденция. При повечето бързи кредити, които обичайно имат по-висока лихва, всяко дори незначително повишение се усеща по-силно. Клиенти, които са разчитали на краткосрочни заеми за покупка на стоки или покриване на временен недостиг, сега може да усетят, че оскъпяването е по-голямо от очакваното.

Стратегии за смекчаване на ефекта

Ако вече имате кредит, при който лихвата се увеличава, можете да потърсите рефинансиране при друга банка или в същата, но при различни условия. Това е една от най-често срещаните практики - когато усетите, че условията стават твърде тежки, се оглеждате за конкуренти оферти.

С малко късмет и добър профил на кредитоспособност може да намерите оферта с по-изгодна лихва, дори след включване на такси за усвояване или погасяване на стария заем. Разбира се, нужно е да направите точни сметки и да видите дали цялата процедура изобщо си струва.

Друг подход е да обърнете внимание на възможни програми на банката за лоялни клиенти. Понякога, ако превеждате заплатата си при тях, ползвате кредитна карта или имате други продукти (напр. застраховки), можете да договорите малко по-ниска лихва. Или дори да получите частични отстъпки от такси. Тези „пакетни“ предложения може да са удобни, стига да отговарят на реалните ви потребности, а не да ви натоварят с излишни услуги, които не използвате.

 

*публикация


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Днес произнасят присъдата за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав
Дата: 04/04, 01:22

Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Дата: 04/04, 01:20

Д-р Александър Симидчиев: Имаме основание да считаме, че това правителство не е настроено към това да намалява корупцията
Дата: 04/04, 01:00

Животворене в Арт ателието на Ирена във Варна
Дата: 04/04, 00:50

Сръбският президент пристигна у нас и обяви: Това са най-сложните времена през последните 50-60 години
Дата: 04/04, 00:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия