Зеленски след примирието между САЩ и Иран: Украйна е готова за същото с Русия


08/04/2026, 15:12

Снимка ФБ

"Петел" следи какво се случва, след като САЩ и Иран се разбраха да прекратят огъня.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че приветства споразумението за прекратяване на огъня между САЩ и Иран. Той добави, че Киев е готов да „отвърне със същото“, ако Москва прекрати ударите, съобщава "Ройтерс".

„Украйна винаги е призовавала за примирие във войната, която Русия води тук, в Европа, срещу нашата държава и нашия народ, и ние подкрепяме примирието в Близкия изток и Персийския залив, което проправя път за дипломатически усилия“, написа той в X.

„За всички е очевидно, че примирието може да създаде подходящи предпоставки за споразумения“, добави Зеленски, пише Блиц.

Украйна по-рано похвали решителността на САЩ при атаките срещу Иран. Ислямската република е близък съюзник на Русия и е доставила хиляди дронове, използвани за въздушните атаки срещу Украйна.

Киев многократно призова Москва да се съгласи на пълно прекратяване на огъня от началото на 4-годишната война, за да могат двете страни да започнат преговори за мирно споразумение.

От своя страна Русия заявява, че иска първо да бъдат договорени всеобхватни условия за мир, преди да прекрати бойните действия.

Украйна също така е изпратила над 200 специалисти в Близкия изток да помогнат за противодействие на иранските атаки с дронове там. Украински екипи от военни експерти ще продължат да работят в региона, за да подпомогнат по-нататъшното развитие на способностите за гарантиране на сигурност, заяви Зеленски.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Евродепутат: При промяна на европейския консенсус България ще има право да наложи вето за членството на РСМ в ЕС
Дата: 08/04, 22:08

Великденско меню: какво да купим и как да го подготвим
Дата: 08/04, 22:00

Около 800 тона замразено агнешко месо са внесени в България за Великден
Дата: 08/04, 21:571 Коментар

Дечев смени директора на полицията в Силистра
Дата: 08/04, 21:53

Нетаняху за Иран: Пръстът на Израел остава на спусъка
Дата: 08/04, 21:471 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия