ЕС стяга мерки срещу митата на Тръмп


03/04/2025, 07:34

снимка Булфото

Европейският съюз подготвя допълнителни контрамерки срещу митата на САЩ, ако преговорите се провалят. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във видеообръщение, публикувано в социалната мрежа X, предава News.bg.

Американският президент Доналд Тръмп наложи 20% мита върху европейските стоки, което според фон дер Лайен е сериозен удар за световната икономика.

„Изглежда, че в този хаос няма ред, а несигурността се разраства, засягайки всички търговски партньори на САЩ“, заяви тя. По думите ѝ това може да доведе до спираловидно нарастване на протекционизма и тежки последици за милиони хора по света, особено за най-уязвимите икономики, които вече са засегнати от високите американски мита.

Председателят на ЕК призна, че някои държави се възползват от слабостите в глобалната търговска система, но подчерта, че ЕС е готов да работи за реформи, които да отразяват реалностите на съвременната икономика.

„Европа е готова да отговори. Винаги ще защитаваме нашите интереси и ценности“, категорична бе фон дер Лайен.

Коментарите ѝ идват, след като ЕС обяви ответни мита в отговор на американските търговски ограничения, като част от усилията си да защити европейските работници и потребители.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Ансамбълът ни е шампион в Крос битките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку
Дата: 03/05, 18:27

Никола Цолов отпадна след удар от съперник в първия завой на Гран при на Маями
Дата: 03/05, 18:16

Семейство с 5-годишно дете оцеля при тежката катастрофа на Северната тангента
Дата: 03/05, 18:10

Русия и Украйна се атакуваха взаимно със стотици дронове
Дата: 03/05, 18:00

Българските фирми ще плащат 42% по-скъпо за ток утре
Дата: 03/05, 17:53

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия