Снимка: Булфото
От Централната избирателна комисия (ЦИК) поискаха създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване и ангажимент на държавата за поддръжката им. Това беше заявено по време на дискусията на последното четвърто заседание на Работната група за промени в Изборния кодекс към Комисията по конституционни и правни въпроси, предава БНР.
Обобщеният проект за промени в Изборния кодекс е изготвен въз основа на предложения на 5 формации – ПП, ДБ, ИТН, Възраждане и БСП. Всички те бяха приети на първо четене в началото на януари.
24 пъти ЦИК е отправяла запитвания към МС и е получавала отговори, че нито една институция не разполага с площи, които могат да бъдат използвани за склад за съхранение на машините, посочи председателят на ЦИК Камелия Нейкова. По думите й досега само от Министерство на отбраната са предлагали два имота, но след това предложенията са били оттеглени. Нейкова настоя поддържането на машините за гласуване да е държавна политика:
"Ако имаме допълнително сканиращи устройства, оптични устройства, електронни устройства за лични карти и всевъзможни други електронни технологии, много важно е да се реши въпросът за тяхното съхранение, поддържане, ремонти. Всички машини, които са закупени от българската държава вече са извън своя гаранционен срок и идва момент за тяхната поддръжка. И по този въпрос няма институция, което да е отговорила на ЦИК как държавата може да си поддържа собствените машини. Много важно е да се обмисли добре и как ще се извършва одит и проверка от упълномощени органи".
Зам.-председателят на ЦИК Росица Матева поиска изборният процес да бъде обявен като обект на национална сигурност, а машините за гласуване – за критична инфраструктура:
"Така, както хартиените бюлетини се отпечатват като ценни книжа под контрола на Министерството на финансите, така и машините за гласуване, ако продължи да се гласува с тях, или ако ще се закупуват скенери, да бъдат определени под някакъв специален режим. ЦИК смята, че изборният процес трябва да бъде процес, в който трябва да участва цялата държава и все пак решенията на ЦИК да бъдат задължителни за всички държавни и общински органи".
По време на дискусията стана ясно, че повечето парламентарно представени партии са за запазване на двата начина на гласуване – чрез хартия и чрез машина.
Обсъдено бе и създаването на район "Чужбина", който да избира 4-ма депутати в българския парламент.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Жоро Тошев разказа за Великден едно време: Беше малко забранено
Дата: 18/04, 10:40
Задържаха украински агент в Новоросийск, подготвял експлозия в административна сграда
Дата: 18/04, 10:36
Добри са условията за туризъм, но се очаква разваляне на времето
Дата: 18/04, 10:27
Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“
Дата: 18/04, 10:19
Ще се изследвате по Здравна каса? Спестете от допълнителни анализи в „ЛИНА“
Дата: 18/04, 10:15