"Повече от час не се потвърждават, а изпълнени изчезват": Фармацевти алармират за сериозни затруднения с електронните рецепти в цялата страна


09/04/2025, 11:24

Булфото

В последните часове аптеки в различни региони на България срещнаха сериозни затруднения при обработката на електронни рецепти чрез Националната здравно-информационна система (НЗИС). За това алармират от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите, предаде bTV.

Фармацевти от Ямбол, Пловдив, Бургас Сливен, Габрово и всички обастни градове сигнализирахаза невъзможност за потвърждаване и изпълнение на рецепти, което доведе до значителни проблеми както за пациентите, така и за аптеките.

„От сутринта в Ямбол повече от час не се потвърждаваха рецепти. Изчезнаха вече верифицирани и изпълнени такива. Колегите от Ямбол сигнализираха за активна работа по контролите на НЗИС в най-неподходящия момент. Има колеги с рецепти за по 4000 лв., които се чудиха какво да правят.“, споделя Константин Попов, секретар на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите и магистър-фармацевт от Ямбол.

„При мен в Габрово имаше същия проблем.“, казва Пламен Дедев, магистър-фармацевт от Габрово.

Инициативният комитет на магистър-фармацевтите настоява всички промени и всички тестове на системите да се извършват в извън работно време, когато по-голямата част от аптеките и лекарите не работят. 

Към този час проблемът е отстранен, но фармацевтите се опасяват, че ситуацията може да се повтори отново съвсем скоро. 

ИКМФ изразява сериозна загриженост относно надеждността на НЗИС и призовава отговорните институции за спешни мерки за отстраняване на проблемите. Надеждната и безпроблемна работа на електронните системи е от критично значение за осигуряване на непрекъснат достъп на пациентите до необходимите им лекарства и за нормалното функциониране на аптеките в страната.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 02:10

Сръбската армия започва съвместно учение с НАТО
Дата: 13/05, 02:00

Заловиха бракониер да лови риба с мрежа в яз. „Тича“
Дата: 13/05, 01:30

На 13 май Католическата църква чества Дева Мария от Фатима
Дата: 13/05, 01:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 00:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия