Кадър бТВ, архив
Тропическите комари могат да пренасят заболявания, които да бъдат внесени в България чрез заболели пациенти, завърнали се от чужбина. За това предупреди проф. д-р Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, като посочи, че при пътуване в тропически страни е важно да се използват репеленти и тялото да бъде покрито.
Един от тропическите комари, които будят внимание, е Aedes albopictus. По думите на проф. Христова той вече е разпространен в цяла Европа, включително и в България.
Тя обясни, че заболяването може да бъде внесено от пациент, който се завръща от страна, където то се разпространява. След това заразата може да бъде предадена чрез комара, който е типичният вектор, тъй като вече се среща и в Европа.
„За нашата страна нямаме случаи на разпространяване вътре в страната, но имаме увеличаващ се брой случаи на заболели, които се завръщат. Има тенденция вирусната треска Денга да пристига предимно от Малдивите. Друга вирусна треска, също предавана с комари, е Чикунгуня, пристигаща предимно от Сейшелските острови“, каза проф. Христова пред БНТ.
По думите ѝ в България единственото място, където може да се потвърди диагнозата, е Националният център по заразни и паразитни болести.
„Когато пътувате в тропически страни, да се използват репеленти, да се покрива тялото“, допълни тя, пише novini.bg.
Проф. Христова коментира и бактерията Vulnificus. Тя обясни, че бактерията прониква през рана и засяга хора, които влизат в морски води с нараняване на кожата, включително и с пресни татуировки.
„Vulnificus прониква през рана и засяга хора, които с нараняване на кожата навлизат в морските води, включително с пресни татуировки. Тази бактерия е подвижна, среща се в солени води, но не в много солени. През топлите месеци се създават условия за нейното развитие. И при нас по Черноморието се среща, но изключително рядко“, посочи тя.
Бактерията е характерна предимно за Тайланд, Япония, Корея, както и за Съединените щати и Канада.
Проф. Христова предупреди, че инфекцията може да протече особено тежко при хора с подлежащи заболявания.
„Особено тежко протича при хора с подлежащи заболявания. Трябва моментално да се търси лекарска помощ. Развива се за часове, има доста усложнения и висока смъртност“, каза още тя.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Четириетажен блок се срути в Атина
Дата: 30/06, 15:23
КФН предупреди за мними брокери и зачестили онлайн измами от нейно име
Дата: 30/06, 15:20
Няма да има среща на високо равнище САЩ - Иран в Катар
Дата: 30/06, 15:15
Литва: Русия търси най-слабото и неподготвено място в НАТО, никога няма да атакува подготвена страна
Дата: 30/06, 15:12
Демерджиев отговори на ГЕРБ: Не се страхувам да казвам нещата с истинските им имена
Дата: 30/06, 15:07