280-милионна страна клекна пред Тръмп: Увеличава вноса от САЩ, намалява от другите страни


18/04/2025, 13:23

Снимка: Пиксабей

Индонезия ще увеличи вноса на американски храни и стоки и ще намали поръчките от страни, от които югоизточната азиатска държава в момента купува тези продукти, заяви главният икономически министър Аирланга Хартарто пред репортери във Вашингтон, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Аирланга е в САЩ като част от делегация от високопоставени представители на Индоназия за срещи с американските им колеги за разговори по 32%-ните мита върху индонезийския износ, чието прилагане беше спряно за 90 дни.

Индонезия е предложила да увеличи вноса си от САЩ с до 19 млрд. долара, включително около 10 млрд. долара за внос на енергия, за да премахне търговския си излишък с Вашингтон и да избегне митата, с налагането на които заплаши администрацията на президента Доналд Тръмп.

"Индонезия също така планира да купува селскостопански продукти, включително пшеница, соя и соев шрот, и да увеличи покупките на капиталови стоки от САЩ“, заяви Аирлангга по време на пресконференция. "Ние ще подкрепим решението на правителството, стига пазарните цени и конкурентоспособността да са съгласувани“, каза Ратна Сари Лопис, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на пшеничено брашно пред Ройтерс.

По данни на асоциацията, Австралия осигурява 40% от вноса на пшеница в Индонезия през 2024 г., а 26% идват от Украйна и 16% от Канада. Вносът от САЩ е бил малко под 4%.

Индонезия също така ще работи върху критичните минерали и ще опрости процедурите, свързани с вноса на американски градинарски продукти, информира Ройтерс.

След среща с търговския представител на САЩ и министъра на търговията, двете страни се споразумяха да завършат преговорите в рамките на следващите 60 дни.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Ефремова: Екипите на АСП да бъдат в спешна готовност за оказване на подкрепа на пострадали от валежи и градушки
Дата: 12/05, 10:49

Транспортният министър разпореди незабавна проверка след тежката катастрофа на магистрала „Хемус“
Дата: 12/05, 10:40

Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача на "Тича"
Дата: 12/05, 10:36

Назарян: ГЕРБ-СДС ще подкрепи трите законопроекта, касаещи устройствения закон на съдебната власт
Дата: 12/05, 10:32

СДВР за катастрофата с жертва край София: Водачът на автобуса е дал положителна проба за наркотици
Дата: 12/05, 10:281 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия