70 години е новото 50: Рано е за пенсия


22/04/2025, 11:49

Пиксабей

Хората могат да работят до много по-късна възраст в сравнение с тази, на която се пенсионират сега. Това пише Международният валутен фонд (МВФ) в нов доклад, който се основава на голямо изследване на физическото състояние на възрастните в сравнение със състоянието преди четвърт век, предаде 24 часа.

Данни от 41 държави разкриват забележителни скокове в продължителността на живота и в здравословното състояние. Изследването показва, че сега хората на 70 имат същите когнитивни функции като средния 53-годишен през 2000 г.

То се основава на подробни проучвания на 1 милион души на възраст 50+, тестващи функции като памет, ориентация, основни математически умения, сила на захващане и белодробна функция. Изводът е, че физическото здраве през последните 25 г. се е подобрило толкова, че 70-годишните сега могат спокойно да продължат да работят, вместо да се пенсионират, и по този начин да спасят пазара на труда, който се е оголил в развитите държави.

Според МВФ бързото подобрение вероятно ще продължи през следващите десетилетия, макар и с по-бавни темпове.

Фондът предупреждава, че затъналите в дългове правителства не могат да си позволят да оставят нарастващите групи от здрави и умни възрастни хора да се наслаждават на дълго пенсиониране. Вместо това те трябва да бъдат насърчавани да продължат да работят, за да компенсират нарастващия дисбаланс между работещи и пенсионери.

Още https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/20346484

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Дейвид Атънбъро ще навърши 100 години на 8 май
Дата: 06/05, 10:51

Велосипедисти се сблъскаха тази сутрин в Морската градина във Варна
Дата: 06/05, 10:381 Коментар

Божидар Божанов: Няма да подкрепим бъдещото правителство
Дата: 06/05, 10:33

Всички видове изтребители в родната ни армия ще бъдат в небето днес за Денят на храбростта
Дата: 06/05, 10:26

Пролетен фестивал ще се проведе днес в Морската градина на Варна
Дата: 06/05, 10:18

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия