Кадър Youtube
Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната между Русия и Украйна в рамките на следващите 100 дни, заяви вицепрезидентът Джей Ди Ванс в интервю за Fox News.
На въпрос за текущото състояние на преговорите с Русия и Украйна, Ванс заяви, че „първата и необходима стъпка за разрешаване на конфликта между Русия и Украйна е да се накарат двете страни да представят мирни предложения“, съобщава Нова телевизия.
„Имаме предложение за мир, което вече е публикувано, и ще работим много усилено през следващите 100 дни, за да опитаме да сближим тези хора“, продължи той.
Натискът за постигане на мир идва след месеци на дипломатически усилия, въпреки обещанието на американския президент Доналд Тръмп по време на предизборната кампания да сложи край на войната в рамките на 24 часа. След встъпването си в длъжност той промени срока на 100 дни. Този срок изтече тази седмица, без да бъде постигнато споразумение, а на фронта продължават тежки сражения.
Киев прие предложението за 30-дневно прекратяване на огъня, подкрепено от САЩ, през март, но Москва го отхвърли, като поиска пълно прекратяване на западната военна подкрепа за Украйна. Въпреки изявленията в подкрепа на деескалацията, Русия засили атаките през последните седмици.
Частичното прекратяване на огъня, обхващащо украинската енергийна инфраструктура, договорено по време на телефонен разговор между Тръмп и руския президент Владимир Путин през март, също беше нарушено многократно от руска страна. На 16 април говорител на украинското външно министерство заяви, че Русия е нарушила частичното прекратяване на огъня повече от 30 пъти.
Ванс заяви, че двете страни вече са представили официални предложения за мир, като твърди, че „има много голяма пропаст между това, което искат руснаците, и това, което искат украинците“.
Той добави, че макар европейските лидери да не са съгласни с политиката на Тръмп, те смятат, че американският президент е „единственият човек, който би могъл да изтръгне предложение за мир от двете страни“, имайки предвид Москва и Киев.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Йотова: Веднага трябва да бъдат взети мерки срещу космическите цени на плодове и зеленчуци
Дата: 11/05, 11:05
Трайчо Трайков за енергийния сектор: Оставихме неща, които не налагат да се действа "на пожар"
Дата: 11/05, 10:54
Спипаха 63-годишен криминално проявен при опит да задигне бижута от варненски мол
Дата: 11/05, 10:49
Путин: Финландия иска да откъсне части от Русия
Дата: 11/05, 10:44
Нешка Робева тъгува за зет си: Жоро, просто отлетя към „Небесния оркестър“
Дата: 11/05, 10:41