кадър: Bulgaria ON AIR
Все повече се говори за необходимостта от пенсионна реформа.
"Няма нужда от нова тотална глобална реформа на пенсионната система. Имаме консенсус, че трябва да имаме три стълба пенсионна система - солидарен от НОИ, капиталов задължителен и капиталов доброволен. Пенсионната ни система има нужда от запушване на течовете и разхищенията", заяви председателят на общото събрание на АИКБ Васил Велев в "Денят ON AIR".
По думите му има нужда от поправка, а не от нова система.
"В резултат на изкуствено повишения минимален размер на пенсиите, имаме 936 хиляди пенсионери, получаващи минимална пенсия. Купувайки на едро избиратели, политиците вдигнаха неправомерно пенсиите - плащайки с парите на трудолюбивите пенсиите на мързеливите и неквалифицираните. Инвалидните пенсии са другият голям проблем. Миналата година 41% от новите отпуснати пенсии са инвалидни", допълни Велев за Bulgaria ON AIR.
Според него всеки втори е на минимална пенсия, а всеки трети болничен е фалшив. "Имаме 100 работещи в реалния сектор, които издържат 120 пенсионери и заети в бюджетната сфера. Това съотношение трябва да бъде 100/40. Рецептата е затягане на условията на пенсионирането и увеличаване на работещите в икономиката", обясни Велев.
Експертът призова ТЕЛК да бъде закрит - има го само в България, всички други държави са направили реформи.
"И в МВР има пенсионери с ТЕЛК, които продължават да работят. В здравеопазването има много такива с ТЕЛК. Плащат се социални помощи от НОИ, а това не е работа на пенсионната система, а на социалното подпомагане", посочи председателят на общото събрание на АИКБ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Много важен мач днес за "Черно море" на "Тича"
Дата: 09/05, 11:22
Надежда Нейнски за 10-годишното споразумение с Украйна: „Това не е договор, а меморандум за намерения"
Дата: 09/05, 11:15
Бившият служебен министър Емил Дечев: "Притеснително е, че този човек никога не се е изказвал относно проблемите в съдебната система"
Дата: 09/05, 11:07
Шефовете на Формула 1 се разбраха за промени
Дата: 09/05, 11:00
Путин: Ние ще победим!
Дата: 09/05, 10:591 Коментар