кадър: Bulgaria ON AIR
75% от свалените и паднали самолети над територията на съвременна България и на присъединените територии във Втората световна война, са свалени от румънски и германски изтребители. Това заяви в ефира на "Операция История" авиоинженерът Орлин Георгиев от Асоциация за история и бъдеще на българската авиация.
Той разказа за книгата "Огненото небе над България 1943 - 1944", която е написал в съавторство с проф. полк. от резерва Станимир Станев. "Ние не сме професионални историци, но сме много добри следотърсачи", подчерта още Георгиев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му в книгата са описани всички 83 намерени свалени съюзнически самолета на територията на съвременна България, на присъединените територии, които са били под българска юрисдикция - Сърбия, Македония и Северна Гърция, и всичко това е документирано.
"С всеки един паднал самолет има неговия сериен номер, на коя дата е свален, кой е бил командир на екипажа, колко членове, какво се е случило с тези членове - дали да са били пленени, загинали, изчезнали и най-важното - от кого е бил свален този самолет", посочи още авиоинженерът.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
86% от левовете са прибрани в БНБ
Дата: 23/02, 11:32
ЦИК иска Външно да пита ЕК за забраната на Цицелков да наблюдава избори
Дата: 23/02, 11:26
Съдът в Търговище постанови задържане под стража за мъж от Варненско, заловен с наркотици
Дата: 23/02, 11:23
Жители на Виница: "Като население сме повече от малък град, а нямаме парк"
Дата: 23/02, 11:19
Радев: Трябва да говорим с Русия
Дата: 23/02, 11:11