стоп кадър: Ютуб
Македонският премиер Християн Мицкоси заяви, че с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас са обсъдили възможността за двустранна среща между Северна Македония и България.
Той добави, че на подобна среща София може да обясни къде е изчезнало 200-хилядното македонско малцинство, предаде БГНЕС.
Според Мицкоски такъв разговор може да се случи по време на срещата на лидерите на страните от НАТО в Хага, на която ще участват президентите на България и Северна Македония – Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова.
„Нашият президент ще бъде там (на срещата в Хага) и това ще бъде отлична възможност за двустранна среща, с участието на председателя на Европейския съвет Антонио Коща, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и разбира се на Върховния представител Кая Калас. Ще имаме възможност да изложим аргументите си на тази среща. Едната страна има своите аргументи, другата също има своите аргументи и сега ще имаме възможност да седнем и дискутираме“, заяви министър-председателят и добави, че не знае какъв е отговорът на България.
Той каза, че е добре, че тази дискусия ще се състои по време на срещата на НАТО.
Мицкоски добави още, че Скопие допринася за стабилността в региона, но добави: „За нещастие в региона има сили, които провокират нестабилност“.
„Добре е, че ще седнем да разговаряме с другата страна (България). Може би ще чуем някои нови аргументи, например за 200-те хиляди македонци в България. Къде изчезнаха те“, заяви македонският премиер.
Той добави, че страната му иска решение, което ще ѝ позволи да продължи пътя си към ЕС, защото е изморена от блокиране на базата на двустранни въпроси.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Ямал отправи послание в Инстаграм
Дата: 12/05, 02:00
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 01:30
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 12/05, 01:30
УЕФА повери финала в Шампионската лига на германски съдия
Дата: 12/05, 01:30
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 12/05, 01:10