Експерти: Енергийно бедни у нас са около 1 800 000 души


30/05/2025, 13:21

Снимка: Булфото, илюстративна

Правителството изостава с въвеждането на механизми за оценка, идентифициране и мониторинг на енергийно бедните домакинства в България. Това се посочва становище на Икономическия и социален съвет, една от препоръките е към формулата за определяне на официалната линия на бедност да се добави индекс за инфлация, за да се преодолее изоставянето на доходния критерий при определяне на статута на домакинствата, предаде БНР.

От Съвета посочват, че 1 800 000 души или около 30% от населението на България попада в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди. Допълнително около 365 000 са със статут на уязвими клиенти. В България хората, които са били неспособни да поддържат дома си достатъчно топъл, са почти 21%, като страната ни е на първо място в ЕС по този показател. 

Освен да се напише стратегия за справяне с енергийната бедност, в документа се предлага да бъде обсъден механизъм, по който да се определя степента на компенсации в условията на либерализиран пазар, като компенсациите да се отпускат диференцирано според доходите и да бъдат ограничени до сметките за електроенергия за основното жилище на домакинството.

Според ИСС усилията на държавата трябва да бъдат насочени към постигане на междусистемна свързаност на електроенергийната система на България и Югоизточна Европа с тези на Централна и Северна Европа.

През юли миналата година средномесечната цена на електроенергията в България, Румъния и Гърция е с над 110% по-висока от тази в централноевропейските страни като Германия, Австрия, Чехия. 

"В резултат, българският бизнес и българската държава чрез компенсациите, които предоставя, плаща непосилно висока цена за електрическата енергия и това има крайно неблагоприятно влияние върху икономическата конкурентоспособност и стандарта на живот", казват от ИСС в приетото становище.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Калфин за кабинета „Радев“: Ако има задкулисни договорки, бързо ще излязат наяве
Дата: 08/05, 20:30

Антон Кутев: Логиката на новите лица е, че имаме нужда от бързи действия
Дата: 08/05, 20:18

Изтеглени са близо 93% от левовите банкноти и монети
Дата: 08/05, 20:09

Фицо: Убеден съм, че вече се приближаваме към края на руско-украинския конфликт
Дата: 08/05, 19:58

Бойко Рашков: Не мога да повярвам, че това е същият човек, който излезе на площада с вдигнат юмрук и каза: „Мутри вън!“
Дата: 08/05, 19:541 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия