Нестинарите в село Българи тръгват по жаравата без литургия


03/06/2025, 09:43

кадър bTV

редактор Веселин Златков

Няма да има никаква промяна в нестинарския ритуал в с. Българи днес, с изключение на това, че в черквата няма да бъде отслужена литургия. Това заяви пред bTV епитропът на нестинарското село Стоян Киров. Заради забраната на църквата да се ползват православни икони за огнените танци, традиционните свещени изображения се държат в конака. Те ще бъдат изнесени ритуално от там, вместо от храма.

Киров разказа, че веднъж е правена промяна в обичая и развръзката е била много поучителна. Преди около 20 години нестинарските танци били преместени от обичайната си дата в друг ден, събота. „Падна такъв проливен дъжд, че загаси огъня”, обясни организаторът на традиционното събитие. За всички това било знак „отгоре”, че традицията не бива да се нарушава по никаква причина.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Предупреждават за предстоящ „супер Ел Ниньо“
Дата: 09/05, 00:00

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 00:00

Бившият здравен министър Стефан Константинов: България има прекалено много болници
Дата: 08/05, 23:55

Инвалиди от Русе остават без адекватна грижа
Дата: 08/05, 23:50

Трима полицаи са били нападнати в пловдивското село Рогош, но нападателите сключиха сделка със съда
Дата: 08/05, 23:451 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия