Туск иска днес вот на доверие след неуспеха на изборите


11/06/2025, 09:38

Кадър Youtube

Полският премиер Доналд Туск иска днес вот на доверие в парламента след неуспеха на изборите, предаде ДПА.

Гласуването идва дни след като националистът консерватор Карол Навроцки спечели президентските избори в Полша. Туск очаква болезнен конфликт с новия полски президент, който бе подкрепен на изборите от опозиционната националистическа партия "Право и справедливост" (ПиС).

Вотът на доверие, който се очаква в 10 ч. сутринта местно време, е опит той да затвърди подкрепата си сред своята проевропейска центристка коалиция, посочва БТА.

Туск, бивш председател на Европейския съвет, е начело на Полша от края на 2023 г. Правителството му се стреми да неутрализира щетите, нанесени на върховенството на закона от съдебните реформи, проведени от правителството на ПиС в периода 2015-2023 г.

Отиващият си полски президент - консерваторът Анджей Дуда, блокира много законопроекти, внесени от правителството на Туск. Навроцки вероятно ще направи същото, след като встъпи в длъжност на 6 август, като може да заеме и още по-твърда позиция.

Четиридесет и две годишният историк и националист не е член на никоя партия, но дължи издигането си на лидера на "Право и справедливост" Ярослав Качински, който е заклет политически враг на Туск. Миналата седмица Навроцки каза, че Туск може да очаква "силна съпротива от страна на президентския дворец".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Испания задържа рекордните 30 тона кокаин в морето
Дата: 08/05, 07:12

Иран налага нови правила в Ормузкия проток
Дата: 08/05, 07:05

Новият кабинет полага клетва
Дата: 08/05, 07:00

Адресите без ток днес във Варна и региона
Дата: 08/05, 07:00

Предимно слънчево по Черноморието
Дата: 08/05, 06:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия