Опасни горещини и гръмотевични бури през следващите дни в Германия


02/07/2025, 18:33

Снимка: Пиксабей, илюстративна

Вероятно днес ще бъде най-горещият ден в Германия от началото на годината, като според прогнозите температурите днес ще достигнат 40 градуса по Целзий, предаде ДПА, като се позова на германската метеорологична служба.

В някои части на страната има предупреждения за екстремни горещини. Вчера метеорологичната служба отчете най-горещия ден от началото на годината – 37,8 градуса по Целзий в град Кицигнен, провинция Бавария, сочат данните. 

Горещата вълна ще бъде последвана от гръмотевични бури в много райони, според метеорологичните прогнози, посочва БТА. Заради високите температури се увеличава и рискът от горски пожари, добавя метеорологичната служба. 

Горски пожар в Горишхайде, на границата между провинциите Саксония и Бранденбург, продължава да се разпространява и днес. Рисковете от пожари се очаква да намалеят утре, когато температурите също вероятно ще бъдат по-ниски. 

В същото време десетки пътници трябваше да бъдат спасени от германските служби за спешна помощ, след като снощи в продължение на два часа и половина останаха блокирани при високи температури в повреден влак, спрял на железопътен прелез в северната провинция Долна Саксония. Заради техническата повреда климатичната инсталация във влака е работила само в ограничена степен и във вагоните бързо е станало много горещо. Някои от 48-те пътници са се обадили на службите за спешна помощ. Провинциалната и федералната полиция, девет линейки и четирима лекари са пристигнали на мястото край град Елсфлет, за да изведат пътниците от влака и да им окажат медицинска помощ. Един 14-годишен и един 15-годишен младеж са били откарани в болница. 

На 25 юли 2019 г. в Германия е отчетена най-високата температура, откакто се водят подобни статистики  – 41,2 градуса по Целзий в станциите на метеорологичната служба в градовете Тьонисфорст и Барл в Северен Рейн-Вестфалия. Не се очаква днешните температури да надхвърлят този рекорд, каза говорител на метеорологичното ведомство. 

Здравни експерти отбелязаха, че малките деца и възрастните хора са особено уязвими при високи температури. Според оценки през 2023 г. и 2024 г. около 6000 души са починали заради причини, свързани с горещини. Повечето от тях са били на над 75-годишна възраст.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Путин: Войната върви към своя край
Дата: 09/05, 22:332 Коментара

Балкан излъга Черно море след продължение
Дата: 09/05, 22:32

Ердоган: Европа без Турция е непълна и уязвима при управлението на кризи
Дата: 09/05, 22:19

Зеленски е обсъдил с Коща стъпките за европейска интеграция на Украйна
Дата: 09/05, 22:14

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 22:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия