Банкер сравни цените за апартамент в София и Централна Европа


04/07/2025, 09:47

Редактор: Недко Петров

Стопкадър бТВ

Ако трябва да опиша пазара на имоти с няколко думи в момента, за мен той продължава да бъде устойчив, достъпен и движен от желанието ни да подобряваме начина си на живот. Всичко това говори за устойчивост. Свидетели сме няколко години на ръстове със сделките, но при сходни нива на сключени сделки, особено след периода на ковид. В същото време ипотечното кредитиране в България е доста под средното в еврозоната като процент от брутния ни вътрешен продукт.

Това заяви Пламена Тотева.

Според нея България е една от страните с най-голяма достъпност, тъй като се наблюдават няколко показателя. Единият от тях е достъпността, измерена в самия недвижим имот спрямо нашия разполагаем доход.

Тук мога да дам пример, че за един среден по класа апартамент от 70 квадратни метра в София например, биха ни били необходими седем брутни годишни заплати, за да го изкупим, спрямо 11 в Централна и Източна Европа, добави банкерът.

Тотева каза още, че има много какво да подобряваме, и като доходи, и като стандарт на живот, защото сме доста по-надолу в класацията за необходимо пространство.

Става дума за така наречения коефициент за пренаселеност - колко квадрата са ни необходими да живеем добре.

С нарасването на доходи и благосъстояние, а и с всички други фактори като един добър икономически растеж, който ще донее еврозоната за България, увеличение на доходите, увеличение на заетостта, и не на последно място по-ниски  ипотечни кредити, е нормално много хора да вземат решение точно сега да подобрят имота, в който живеят, даде съвет по бТВ Пламена Тотева.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



За три дни ВВС изпълниха три задачи за транспорт на пациенти за лечение в чужбина
Дата: 09/07, 19:54

"Лъвчетата" с втора победа на ЕвроВолей 2026
Дата: 09/07, 19:50

Черно море представи новите екипи
Дата: 09/07, 19:43

Богдан Богданов: България може да изнася газ
Дата: 09/07, 19:251 Коментар

Журналист: Очаквам заповед на Тръмп за превземане на Ормузкия проток
Дата: 09/07, 19:212 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия