Сеизмичността в Турция расте, вече има по четири земетресения на час


10/07/2025, 09:43

Пиксабей

В първите шест месеца на годината на територията на Турция са регистрирани общо 18 191 земетресения или средно по четири земетресения на час, заяви специалистът по управление на кризисни ситуации проф. д-р Бюлент Йозмен от университета „Гази“ в Анкара, предаде ТРТ Хабер, съобщи БТА.

По думите на Йозмен в периода от 1 януари до 30 юни в Турция са регистрирани общо 18 191 земетресения, което е значително над средните нива от около 25 000 земетресения годишно. „Ръстът в броя на регистрираните земетресения е свързан най-вече със сеизмичната активност около земетресението от 6,2 по скалата на Рихтер в района на Истанбул и активността в Егейско море в първите два месеца на годината“, отбеляза още Йозмен.

Специалистът отбеляза още, че най-голям брой земетресения са регистрирани в окръг Мугла (Западна Турция), а след него се нареждат Малатия, Кютахия, Кахраманмараш и Истанбул.

„През тези месеци са регистрирани общо 206 земетресения с магнитуд между 4 и 4,9 по скалата на Рихтер, 18 с магнитуд между 5 и 5,9 и три труса с магнитуд над 6“, каза още Йозмен, като подчерта, че вследствие на трусовете двама души са починали, а над 450 са били ранени.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Спортът по телевизията в понеделник 11 май
Дата: 11/05, 05:00

Хороскоп за понеделник: Телец - изненади; Рак - успех; Дева - прагматизъм; Стрелец - радост; Водолей - решителност
Дата: 11/05, 04:30

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 04:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 04:00

"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 04:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия